Nordkorea har indledt forhandlinger med en amerikansk ledet FN-enhed i Sydkorea for at gøre forholdene i grænseområderne bedre.
Det er første gang i mere end seks år, at det kommunistiske land indgår i sådanne møder, skriver BBC.
Mødet i grænsebyen Panmunjom kommer to dage efter, at Nordkorea har advaret amerikanske tropper mod at 'provokere' ved grænsen.
Der har været stigende bekymring i det internationale samfund i de seneste uger efter forlydender om, at Nordkorea planlægger en testaffyring af et missil.
FN-enheden betegner den nye udvikling som positiv, fordi Nordkorea er indstillet på at mindske spændingerne ved grænsen.
I en officiel meddelelse forlyder det, at mødet forhåbentlig kan skabe klarhed omkring begge siders motiver, og at der ikke vil opstå unødvendige misforståelser.