Næsten 1000 danske Nokia-ansatte kan se frem til en fyreseddel fra mobilgiganten før udgangen af 2012.
Det meddeler Nokia i dag i en pressemeddelelse.
"Nokia planlægger at reducere den globale arbejdsstyrke med 4000 ansatte før slutningen af 2012, hvoraf størstedelen skal findes i Danmark, Finland og Storbritannien," skriver mobilproducenten i pressemeddelelsen.
Nokia oplyser også, at samtaler med de ansattes tillidsrepræsentanter begynder i dag.
I Danmark er det 950 medarbejdere i Nokias udviklingsafdeling i København, der i dag får den kedelige besked, at afdelingen lukker i løbet af 2012.
Nedskæringerne kommer i forbindelse med Nokias planer om i 2013 at reducere sine driftsomkostninger med 1 milliard euro. Den strategi offentliggjorde selskabet i sidste uge.
Sammen med 4000 fyringer vil planen også betyde, at omkring 3000 af Nokias ansatte vil blive overført til firmaet Accenture, der overtager styringen af Nokias Symbian software-styresystemer.
"Det er en svær virkelighed, men vi samarbejder tæt med vores ansatte og partnere om at sikre langvarige genansættelsesplaner for Nokias talentfulde medarbejdere," siger Stephen Elop, Direktør i Nokia, i pressemeddelelsen.