Med udgivelsen af den længe ventede obduktionsrapport fra Michael Jacksons død er der kommet endnu flere beviser som peger på, at popikonets personlige læge Conrad Murray slog ham ihjel.
Ifølge CNN skriver retsmedicinerne i den 51 sider lange rapport, at Michael Jackson døde af en "akut propofol forgiftning", som blev givet af Conrad Murray.
Propofol er et bedøvelsesmiddel, som bruges i forbindelser med operationer, men Jacksons læge hævder, at han brugte det til at behandle sangeren for søvnløshed.
Denne påstand bliver dog afvist i rapporten af narkoselægen Selma Calmes, som retsmedicinerne hyrede til at konsultere dem.
"Der er ikke nogen rapporter om brug af stoffet til at behandle søvnløshed. De eneste rapporter om brug af stoffet i hjemmet er i forbindelse med dødeligt misbrug, selvmord, mord og ulykker," skriver hun i rapporten.
Selma Calmes fastslår også, at Conrad Murray under alle omstændigheder heller ikke overholdte reglerne for brug af propofol.
Udover forgiftningen viser rapporten også, at Michael Jackson gik med paryk og havde tatoveringer i ansigtet.