Administration 

Natten til i dag for over 200 år siden blev Danmarks sidste ulv skudt: Nu gentager dele af historien sig

Nyheder
Ulv fra Oksbøl
I dag for 213 år siden blev landets sidste vildtlevende ulv skudt. Nu jages ulven igen i Danmark. (Foto: Erik Hansen)

Den 21. juni er en særlig historisk dato for ulve på dansk jord. Her blev den daværende sidste vildtlevende ulv skudt ved Skive.

Kort fortalt
  • For 213 år siden blev det, der regnes som Danmarks sidste vilde ulv, skudt ved Estvadgård syd for Skive.
  • Ulven vendte med sikkerhed tilbage til Danmark i 2012 efter næsten 200 års fravær.
  • I Oksbøl-området er der i 2026 givet tilladelser til at regulere problemulve, og tilladelserne er netop forlænget.
  • Ulven splitter stadig danskerne: Nogle ser den som vild natur, andre som en trussel mod husdyr, hunde og tryghed.

Natten mellem 20. og 21. juni 1813 blev der skudt en ulv ved Estvadgård syd for Skive.

Den dato har siden fået en særlig plads i dansk naturhistorie. For ulven, der blev dræbt den juninat, regnes som den sidste vilde ulv i Danmark.

Mere end 200 år senere er historien om ulvejagt i Danmark igen aktuel.

For mens ulven dengang blev jaget, indtil dyret forsvandt helt fra Danmark, er ulven i dag vendt tilbage, og i Oksbøl-området er der givet tilladelser til at skyde ulve - ikke ikke for at udrydde arten, men for at regulere det, mange vurderer som problemulve.

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø oplyste 19. juni, at reguleringszonen ved Oksbøl bliver forlænget med otte uger. Det betyder, at private lodsejere fortsat kan søge om tilladelse til at regulere ulv i området. De nye tilladelser udløber 17. august i år.

Ifølge styrelsen sker det, fordi der fortsat vurderes at være en eller flere ulve i Oksbøl-området, som viser tegn på manglende skyhed over for mennesker.

Fra udryddelse til beskyttelse

I 1813 var synet på ulven klart. Den skulle væk.

Ulve tog får, kalve, føl og andre husdyr, og for mennesker på landet var den ikke et symbol på vild natur, men varslede både tab, uro og fare.

Ifølge Viborg Museum blev den sidste vilde ulv i Danmark skudt ved Estvadgård nær Skive i 1813. Det skete natten til i dag den 21. juni og efter det var ulven væk fra Danmark i næsten 200 år. I 2012 blev en ulv fundet død i Thy, og DNA-prøver viste, at der var tale om en ulv, der var indvandret fra Tyskland. Dermed var ulven med sikkerhed tilbage i Danmark.

I dag er ulven fredet. Den er omfattet af EU's habitatdirektiv, hvilket betyder, at det er ulovligt at jage, fange eller dræbe den.

Situationen er derfor nu en helt anden end i 1800-tallet.

Elsket, hadet og frygtet

Ulven er ikke bare et dyr i Danmark. Den er en konflikt.

For nogle danskere er ulvens tilbagevenden en naturhistorisk succes, og et tegn på, at store rovdyr igen kan finde vej til dansk natur, men for andre er den en belastning og et rovdyr, der kan slå får, geder, kalve og endda hunde ihjel.

Ulvene deler om nogen danskerne, og ulvedebatten bliver ofte meget hård, fordi den ikke kun handler om biologi, men om hverdagsliv, landbrug, jagt, natur, følelser og hvem der skal leve med konsekvenserne.

Professor Peter Sunde fra Aarhus Universitet har tidligere forklaret flere steder, at frygten for ulven er historisk og kulturelt forankret. Samtidig understreger han, at risikoen for angreb på mennesker er ekstremt lav, og at ulve med normal adfærd som udgangspunkt undgår mennesker. Forskeren peger dog igen og igen også på det, som mange husdyrejere mærker konkret: Ulven tager husdyr, hvis den får mulighed for det - og det er normal ulveadfærd.

Derfor bliver konflikten ikke løst ved bare at sige, at mennesker ikke skal være bange. For mange handler modstanden mod ulven ikke kun om frygt. Den handler også om vrede, afmagt og tab.

Problemulve ved Oksbøl

I Oksbøl-området har myndighederne siden vinteren og foråret 2025/2026 registreret flere hændelser med ulve, der ifølge styrelsen har vist manglende skyhed over for mennesker eller opsøgende adfærd.

Derfor har Naturstyrelsen fået tilladelse til at regulere ulv på statslige arealer, og private lodsejere og forpagtere kan søge om tilladelse på private arealer i en reguleringszone omkring blandt andet Oksbøl og Vejers Strand.  

Ifølge reglerne kan ulve kun reguleres under særlige betingelser. Ulven er strengt freder efter EU’s habitatdirektiv, og forsætligt drab på ulve er som udgangspunkt forbudt. Myndighederne kan dog give tilladelse, hvis der ikke findes andre løsninger, og hvis det blandt andet sker af hensyn til offentlig sikkerhed eller for at forhindre alvorlig skade på husdyr.

Det er den balance, ulvedebatten står midt i. Her er ulven - en fredet art, som mange ønsker at give plads i dansk natur, og på anden side står mennesker, der oplever, at ulven ikke er en abstrakt naturfortælling, men et rovdyr tæt på deres hjem, dyr og hverdag. 

213 år senere

Da ulven blev skudt ved Skive natten til den 21. juni 1813, blev det set som afslutningen på en lang kamp mod rovdyret. I dag kæmper danskerne igen med ulve. Nogle for. Nogle imod, og Danmark forsøger ikke officielt at udrydde ulven men at beskytte den.

For 213 år siden blev ulven skudt ud af Danmark på denne dato. Nu er den tilbage, og i Danmark er vi stadig ikke enige om, hvad vi skal stille op med dette dyr.

 

Ulven i Danmark
  • Den sidste vilde ulv i Danmark regnes for at være skudt ved Estvadgård syd for Skive den 21. juni 1813.
  • Ulven var derefter væk fra Danmark i næsten 200 år.
  • I 2012 blev en død ulv fundet i Thy. DNA viste, at den var indvandret fra Tyskland.
  • Ulven er i dag beskyttet efter EU’s habitatdirektiv.
  • Ulve må som udgangspunkt ikke skydes i Danmark.
  • Myndighederne kan dog give tilladelse til regulering af problemulve under særlige betingelser.
  • I Oksbøl-området er reguleringszonen i juni 2026 forlænget med otte uger, så tilladelser kan gælde frem til 17. august 2026.
  • En problemulv kan blandt andet være en ulv, der gentagne gange mister sin naturlige skyhed over for mennesker eller opsøger områder med mennesker.

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 6: Dit barn kan finde ekstremt indhold fra 764



dansk politi
Krimi

Politiet advarer efter to overfald i Risskov

vinderne
Nyheder

AI skal hjælpe politiet med overgrebsmateriale

hekse
Underholdning

22.000 græskar har indtaget Tivoli

skiferie
Rejser

Danskerne rykker hurtigt: Her går skiferien hen

sportshold børn
Sport

Kender du en ung, der fortjener 50.000 kroner?

narkohund
Krimi

Afsløret af narkohund: 19-årig havde hash i bilen

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 4: I 764 kan barnet være både offer og gerningsperson

klatrer
Sport

Danmarks bedste klatrere kæmper om DM-titlen

ryger
Nyheder

Flertal vil have cigaretprisen markant i vejret

Udstillingen 'Det er bare et arbejde'
Underholdning

Stor udstilling tager danskerne med på arbejde

dansk politi
Krimi

Politiet bestilte hash og ventede på sælgeren

Elbil
Biler

Benzinbiler krydser historisk grænse i Danmark

NVE grafik
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 5: I 764 hersker foragt for verden og samfundet

DTU
Nyheder

200.000 kan være ramt efter alvorligt hackerangreb

Retten i kolding
Krimi

17-årig mistede livet: Nu er bilist dømt

løbet
Sport

188.000 kæmper om pladser til halvmaraton

Fra serien 'Om lidt er det dig' Fotokredit: TV 2
Underholdning

TV 2 klar med tre nye programmer om livet efter 60

politi dansk
Krimi

Millionfund i lastbil: 27-årig fængslet i fire uger

E45 ved Hørning
Nyheder

Nye støjskærme på vej langs E45 ved Aarhus

Magasin på Kongens Nytorv Magasin
Nyheder

Magasin bruger over 100 millioner på stor forvandling

Niels B. Christiansen, Årets Erhvervsprofil 2026
Nyheder

LEGO-topchef hædres efter markant vækst

politi dansk
Krimi

Falsk bankbud taget på fersk gerning: Havde offer i røret

Unge og sex
Nyheder

Mere end hver anden dropper kondomet med ny partner

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 1: The Com-miljøer forherliger vold og dit barn er målet

Annisette
Underholdning

Dansk musik-ikon får plads i Hall of Fame

mand i bil
Biler

Hver femte trafikdræbte kørte uden sikkerhedssele

plejehjem
Nyheder

København opretter særlige plejehjem til to grupper

politi dansk
Krimi

Vanvittig køretur: Politiet måtte over 195 km/t for at følge ham

brev ældre kvinde
Nyheder

Nu bliver det lettere at sende breve uden app

højesteret
Nyheder

Jurister advarer: AI kan svække næste generation

pc
Nyheder

Cyberangreb rammer hver dag: Nu sætter myndighed ind

Trampolin
Advertorial

Annonce

Overvej størrelse og form før du køber en BERG-trampolin

museet
Nyheder

63 millioner skal give nyt liv til jernbanehistorien

politi dansk
Krimi

Kynisk svindel: 95-årig narret i sit eget hjem

ældre
Nyheder

Fra girokort til politisk magtfaktor på 40 år

dansk politi
Krimi

Stak af fra politiet og gemte sig i have

Cyklister på Dronning Louises Bro Foto: Søren Svendsen
Nyheder

Ny bro skal give cyklister genvej over Søerne

stue
Advertorial

Annonce

Dansk designarv former fremtidens boligindretning

messen
Biler

Over 200 elbiler står klar til prøvetur

Festivalen
Underholdning

Festival vokser: Mere end 70 oplevelser på programmet

dansk politi
Krimi

Mand fundet bundet og smurt ind i rød maling

 Innocence 2021- Festival d’Aix-en-Provence
Underholdning

Skoleskyderi kaster lange skygger over bryllupsfest

børn i park
Nyheder

Skolen er gratis, men udgifter presser alligevel mange familier

Øvelsen i 2022
Nyheder

Øresundsbroen lukker helt for biler i flere timer

Glenn Thullesen
Iværksætteri

Glenn kunne ikke få fuldtidsjob: Så blev han iværksætter

børn bager
Nyheder

115.000 går i køkkenet for børnene

Lars Gaardhøj, regionsrådsformand i Region Østdanmark
Nyheder

Ny region opretter råd for socialt udsatte

miljøzone med biler
Nyheder

Næsten halvdelen af disse bøder ender hos politiet

ibi pippi
Krimi

Ibi-Pippi dømt for krænkende billede af fængselsbetjent

TikTok
Nyheder

Millioner til forskning: Hvad gør TikTok ved unge?

samtale
Nyheder

Nordiske tolke advarer: Amatører kan få alvorlige konsekvenser

Roskilde Festival
Underholdning

Roskilde afslører de første store navne til 2027

Retten i Viborg
Krimi

Drabssag: Endnu en mistænkt udleveret til Danmark

royal run kongen løber
Nyheder

Over 100.000 pladser klar: Nu åbner Royal Run

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 3: Her kan voldelige netværk finde dit barn

ko
Nyheder

Efter problemer med syge køer: Nu ændres reglerne

brugt tøj
Nyheder

Flere vælger brugt, og det er ikke tilfældigt

telefonopkald
Krimi

Nye regler skal bremse falske danske opkald

hund på strand
Dyreliv

Nu må hundesnoren komme af på stranden

Aabenraa
Nyheder

Mensa fylder 80 år: Her kan du teste din egen intelligens

nabohjælp
Krimi

Politiet advarer efter usædvanligt mange indbrud

Samira Nawa
Nyheder

Klimaministeren går i blåt for vigtig sag

fængsel
Nyheder

Fængslerne slår ny rekord: Flere indsatte end pladser

dansk politi
Krimi

Bøderegn på motorvej: Stor kontrol på E45 gjorde flere alvorlige fund

dreng
Nyheder

Kun seks ud af ti vil reagere på vold mod børn

retten frederiksberg
Krimi

31-årig løj om sin alder: Mødte 14-årig på Snapchat

radiator
Nyheder

Du kan spare op mod 1.500 kroner på varmen

kort
Nyheder

Første skridt taget: Ny stor skov på vej

togplan
Nyheder

Togpassagerer må vente længere på normal drift

Grafik NVE
Krimi

SERIE - SKYGGESIDER 2: Han var 15 år, da 764 blev skabt

Bolig og Breinholt
Kendte

TV-vært skærer millioner af prisen

Vold psykisk
Krimi

Hver sjette elev har oplevet fysisk eller psykisk vold i hjemmet

Ai ældre kvinde bruger det
Nyheder

Ikke kun de unge: Seniorer tager også AI til sig på jobbet

Brian Mikkelsen og Dorthe Petersen
Iværksætteri

430 millioner skal sætte gang i unge iværksættere

dansk politi
Krimi

Politiet efterlyser 16-årig efter knivstikkeri i gågade

benzin tankes
Nyheder

Kan billigere benzin lokke danskere over grænsen?

hund hygger med ejer
Dyreliv

Kun hver tredje ejer gør det: Tjek din hund hver måned

Marokko
Underholdning

Marokkanske kulturdage indtager København i ti dage