Hvis virksomheder afstemmer tilbud eller priser, som begrænser andre virksomheders mulighed for at kunne konkurrere på samme marked - de såkaldte kartelaftaler - skal det straffes på samme måde, som hvis der var tale om skattesnyd og insiderhandel.
Sådan lyder meldingen fra erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF), som dermed følger nye anbefalinger fra et udvalg nedsat i 2009 til at granske konkurrencelovgivningen. Det skriver Politiken.
Ifølge udvalget bør konkurrenceovertrædelser ligestilles med anden form for økonomisk kriminalitet, og det bør føre til højere bøder og risiko for fængselstraf.
"Der, hvor man mest direkte hæmmer konkurrencen, er ved kartelsager. Det er unfair konkurrence over for dem, der ikke er med i kartellet, og det giver kunstigt høje priser for forbrugerne," siger Ole Sohn til avisen.
Når virksomheder indgår de ulovlige karteller, rammer i sidste ende forbrugerne. Forskning viser, at kartellerne i snit opererer med en overpris på 46-49 procent.
"Det er vigtigt at skærpe konkurrencelovgivningen, for jo mere fair konkurrence, der er, jo mere innovation kommer der i erhvervslivet, jo bedre priser får forbrugerne, og jo mere vækst skabes der," siger ministeren videre.
12 af udvalgets i alt 18 medlemmer anbefaler en strafbestemmelse i konkurrenceloven med fængsel i op til et år og seks måneder, mens 10 medlemmer anbefaler en strafferamme helt op til seks år.
Kilde: Politiken