Administration 

Michelinkok om elever: Forstår godt, hvis ikke alle vil arbejde 80 timer om ugen

Henter afspiller ...
- Det er ikke alle, der vil arbejde 80 timer om ugen, og det må man tage hensyn til, siger michelinkokken Henrik Jyrk. Foto: Holger Anderson og Kristian Balle Ravn

Michelinkokken Henrik Jyrk har forståelse for, at ikke alle vil arbejde 80 timer om ugen. Man skal som elev ikke finde sig i hvad som helst, men man bliver heller ikke den bedste, hvis man kun arbejder 37 timer om ugen, siger han.

Midt i forberedelserne til opstarten på Restaurant Ibu på Vesterbrogade i København, møder Avisen.dk michelin- og tv-kokken Henrik Jyrk til et interview om forventningerne til sine kokkeelever.

Kokkefaget har i mange år været plaget af et hårdt fysisk og psykisk arbejdsmiljø. En rundspørge foretaget af Avisen.dk blandt landets kokkeelever peger på, at problemerne også rammer dem længst nede i fødekæden, kokkeeleverne.

56 procent af respondenterne oplever, at de ofte eller meget ofte er stressede eller nervøse i deres seneste praktiktid.

Når Henrik Jyrk tænker tilbage på sin egen elevtid, kan han nikke genkendende til de hårde dage som kokkeelev på en af Danmarks daværende bedste restauranter, Pierre André.
Selvom han dengang bare bed det sure i sig, oplever han i dag et større fokus på arbejdsmiljøet fra hans elever.

- Jeg kan se, at eleverne bliver meget mere opmærksomme på arbejdsmiljøet. Det er godt, fordi vi har været en stenalderbranche i mange år, hvor man bare skulle arbejde og holde bøtte, siger han og tilføjer, at der også hos restauratørerne er kommet større opmærksomhed på elevernes arbejdsmiljø.

- Det er ikke alle, der vil arbejde 80 timer om ugen, og det må man tage hensyn til, siger Henrik Jyrk.

Mange elever oplever lange arbejdsuger med hyppigt overarbejde. Ifølge elev-overenskomsten må det kun ske i sjældne tilfælde. Hele 82 procent rapporterer i rundspørgen, at de har haft overarbejde og 38 procent svarer, at de arbejdede over 12 timer i gennemsnit per arbejdsdag i deres seneste praktikforløb.

Henrik Jyrk mener, at man som elev skal investere sig selv, hvis man vil blive rigtig god inden for faget. Men man skal heller ikke finde sig i hvad som helst, bare fordi man er elev.

- Jeg er for regler! Men nogle gange er det svært at sige, hvornår noget er for meget. Elever skal ikke finde sig i at arbejde 6 dage om ugen á 16 timer om dagen. De skal have deres fridage.

Give and take


Henrik Jyrk råder alle sine elever til at gøre op med sig selv, hvad det er, de vil med faget.

- Hvis du vil være den bedste, hvis du vil på tv og hvis du vil være med i konkurrencer og omtales som en af de gode, så skal du give afkald på nogle ting. Det er ”give and take”, siger Henrik Jyrk, som selv har måttet sige nej til mange sociale- og familierelaterede arrangementer for at passe sit arbejde.

Men det er ikke altid arbejdstiden, der gør arbejdsmiljøet hårdt at indgå i for eleverne. 41 procent af eleverne peger på, at omgangstonen ofte eller meget ofte er hård i køkkenet. Godt 13 procent har oplevet vold på arbejdspladsen - enten mod dem selv eller mellem kolleger.

- Vold i køkkenet går jeg selvfølgelig ikke ind for. Der er ikke nogen, der skal slås eller trynes. Jeg skælder meget ud i køkkenet. Hvis du laver en fejl, så skælder jeg ud i sekundet. Men bagefter kommer jeg over, og så griner vi, siger Henrik Jyrk.

Henrik Jyrk presser sine elever for, at de kan få det bedste ud af deres elevtid. Og han bliver stolt, når de får topkarakterer ved deres afsluttende eksamen, som fire af hans tidligere elever har gjort. Men det er op til eleverne selv, hvor meget de vil give af sig selv, forklarer Henrik Jyrk.

- Kokkeelever kan altid sige stop hos mig, og det er der også mange, som har gjort. Så er det bare at komme videre og sige: “Det tager jeg sgu ikke så tungt”. Man bestemmer selv, når man er hos mig. Vil du virkelig være god og virkelig investere tid i det, så har jeg ikke noget imod at investere min tid i det. Jeg har ikke noget imod at stå klokken 1 om natten og ordne dyr eller fisk til dagen efter sammen med en elev, der vil lære, hvordan man gør det.

Sådan gjorde vi i rundspørgen:

Rundspørgen er sendt ud til alle kokkeuddannelser i hele landet, som udbyder gastronomuddannelsen. I alt 11 skoler har fået rundspørgen tilsendt, heraf har 6 valgt at deltage fordelt over hele landet. Her har vi spurgt de elever, som har været i praktik om spørgsmål vedrørende deres arbejdsmiljø. Herunder mobning, vold og generel sundhed på arbejdspladsen, når de er i praktik.

I Danmark er der ifølge KHRU (Køkken Hotel Restaurant Uddannelse) 2275 kokkeelever, som er i gang med hovedforløbet, hvor de er i praktik.142 har svaret på rundspørgen, svarende til 6 procent. Rundspørgen er herudover uddelt elektronisk i en facebookgruppe for landets kokkeelever. For at sikre individuelle besvarelser, har det kun været muligt at svare en gang fra hver særskilte IP-adresse.

pc
Krimi

18-årig 764-leder dømt for voldtægt og drabsforsøg begået på afstand

VR
Nyheder

Børn træner togture og indkøb i VR: Skal gøre hverdagen lettere

grønt
Iværksætteri

En halv lasagne blev starten på 10 års kamp mod madspild

tiktok
Nyheder

Norge advarer om populære apps: Kriminelle kan få kontakt til børn

bus
Nyheder

Nyt regionalt budget: Millioner til busser, uddannelse og PFAS

politi dansk
Krimi

Politi slog til mod bordel: To kvinder vurderes at være handlet

pårørende
Nyheder

100 pårørende samles til en dag i deres navn

østre landsret
Krimi

Otte års fængsel for grooming og seksuelle overgreb mod mindreårige

sociale medier på telefon
Nyheder

EU går efter techgiganternes greb om børn: Ud med vanedannende funktioner

Still fra filmen
Film og TV

Mads Mikkelsen, Tessa og robotter indtager Blokhavn i ny Gigis-film

læser i bog
Nyheder

Undersøgelse: Studerende er ofte stressede

far barn
Nyheder

3 millioner skal give knap 100 familier en bedre start

Lego skibet
Nyheder

30 år gammelt LEGO-skib solgt: Se prisen her

hund med familie
Nyheder

Flåtsæsonen er ikke slut: Dit kæledyr kan tage dem med hjem

Hustjek
Nyheder

Boligejere overser tusindvis af kroner: Hver femte kender ingen af ordningerne

dansk politi
Krimi

Politiet tjekkede ni knallerter ved skole: Det gav otte sigtelser

Cyklist
Nyheder

Markant stigning: Flere cyklister og fodgængere ender på skadestuen

Seriemorder, kvinde fundet død
Krimi

Ni kvinder fundet døde på to måneder: Frygt for seriemorder vokser

Dyreværnet og KV
Dyreliv

90.000 herreløse katte: Ny indsats skal bremse de store kolonier

Åbning i Herning
Mad og drikke

Svensk burgerkæde åbner sin første restaurant i Danmark

Hjememværnet
Nyheder

Skærpet trusselsbillede: 1.500 frivillige soldater træner beredskab

retten i Glostrup
Krimi

Solgte lattergas for 100.000 kroner: Nu skal 33-årig i fængsel

ferie
Rejser

Hedebølge og naturbrande får danskere til at genoverveje Sydeuropa

skolerne
Nyheder

København bruger 435 millioner: Ny specialskole skal stå klar i 2031

færgen Tyrfing
Nyheder

Kæmpe batteri skal sikre strøm til elfærgen på Samsø

fodbold fans
Nyheder

Nye tal: Så meget stiger volden, når der spilles Superliga

området
Nyheder

Danmark er blevet 300.000 kvadratmeter større

Vært
Mad og drikke

Danskerne elsker at invitere gæster hjem, men én ting stresser os

dansk politi
Krimi

Falske bankfolk gik efter ældre: Fik kort, koder og guldsmykker

dansk politi
Krimi

Nyt våben mod lattergas bag rattet: Tre bilister dømt

messe
Nyheder

Mere end 100 virksomheder er klar: Stor jobmesse åbner i morgen

Michael Falch
Film og TV

40 år efter kultfilmen vender Michael Falch tilbage i ikonisk rolle

Østre LAndsret
Krimi

Landsretten skærper dom markant: 24-årig får 15 måneder ekstra

dansk politi
Krimi

Omkring 50 unge skabte uro: Politiet opfordrer forældre til at tage en snak

Tandlæge
Sundhed

Har du undgået tandlægen i flere år? Sådan kommer du i gang igen

Monika Rubin
Nyheder

14 kommuner får grønt lys til 234 nye botilbudspladser

rigsadvokatens kontor
Krimi

Frifundet for dobbeltdrab: Nu skal Højesteret afgøre grænsen for nødværge

Skolen
Nyheder

Efter flere forsinkelser: 624 børn rykker ind i ny skole til oktober

Børn på museum
Nyheder

Nyt tilbud til elever: Tre kulturoplevelser bliver fast del af skolen

Trump
Nyheder

Trump vil ændre ulvenes beskyttelse: Nu er processen sat i gang

børnehave
Nyheder

Afstemning: AI-billeder i børnehaven? Forældrene debatterer grænsen på Reddit

koncert
Underholdning

Over 30 koncerter på tre dage: Søndag bliver klassisk musik børnenes

roskilde uni
Nyheder

Nyt masterforløb: Skal ruste myndigheder og virksomheder til kriser

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Stod bag 30 indbrud og flere forsøg

test
Biler

Ny sikkerhed i biler: Kan slå alarm, hvis et barn bliver glemt

dansk politi
Nyheder

55-årig fængslet i stalkingsag: Sigtet for 18 forhold mod eks-partner

blodprøver
Nyheder

Nye hiv-tal bekymrer: Halvdelen bliver diagnosticeret sent

kabler
Nyheder

Kun grundskole på CV'et: I disse brancher kan lønnen runde 60.000 kroner

Grafitti fjernes
Advertorial

Annonce

Trygge facader i byen kræver faste aftaler

Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark, Policy Vice President i SMEunited.
Nyheder

SMVdanmark efter EU-tale: Virksomhederne har ventet længe nok

oplægsholderne
Nyheder

Viborg går nye veje: Nu skal familier have hjælp til skærmvanerne

Carllo Yaboy
Nyheder

Lokalpolitiker ser store muligheder i Hundige: ”Et vanvittigt stort potentiale”

Horesta
Nyheder

Nye bøder på op til 100.000 kroner skal ramme Airbnb-snyd

Birthe Kjær og Thomas Evers Poulsen
Nyheder

Storebæltsbroen bliver rød: Hele Danmark opfordres til at gøre det samme

computer arbejde
Nyheder

Forsikringssvindel koster dyrt: Familie betaler mindst 700 kroner ekstra

læser med barn
Nyheder

Dit barn gider ikke læse? Her er 6 enkle greb, der kan hjælpe

børn med hånden oppe
Nyheder

Nye tal om skolebørn: Hvert femte har været udsat for fysisk vold

retten i Randers
Krimi

45 beboere evakueret efter voldsom brand: 33-årig får fire års fængsel

Nationalbanken
Nyheder

Nye danske tal: Virksomheder ansætter færre, når de tager AI i brug

Dreng depresssiv
Nyheder

Magnus fik endelig venner: Nu sidder han med telefonen det meste af dagen

Marianne Lyngby Pedersen
Nyheder

Bog & idé advarer mod hurtig nulmoms: Vil vente til 1. juli

elbil
Biler

Benzin og diesel nærmer sig 20 kroner: Flere vælger elbil

dansk politi
Krimi

11 personer sigtet: Væksthuse var fulde af skunk

Lejligheder
Nyheder

Lejere fanget i lang ventetid: Venter op til 30 måneder på svar

retten i Roskilde
Krimi

Syv mænd dømt: Overfaldt fan-koordinator foran kone og barn

Elvis
Kendte

Sjældne private Elvis-billeder sættes til salg

tøj med mærkning af dato
Nyheder

Nyt mærke i børnetøj skal få danskerne til at bruge det længere

dansk politi
Nyheder

Politiet strammer grebet om Brøndby-FCK: Fans kan visiteres uden mistanke

abemishandling
Dyreliv

Storforbrugere af sociale medier vil langt oftere helt tæt på vilde dyr

lego
Underholdning

Din Halloween-tradition kan ende som LEGO-model i Miniland

bilist uden udsyn
Nyheder

Tre ud af fire unge bilister fortryder dette bag rattet

dansk politi
Krimi

Tissede på patruljevogn - og så gik jagten i gang

dansk politi
Nyheder

Politiet flytter ind hos kommunen i Varde

møbler
Advertorial

Annonce

Dansk designarv former fremtidens boligindretning

Sarah Sima Derlich
Sport

15-årige Sarah skriver dansk skakhistorie ved OL

løb
Sport

Slut med først til mølle: Nu bliver startnumre til CPH Half trukket i lotteri

damper
Nyheder

Unge fanget i nikotin-fælde: Vil gerne stoppe men det er svært

Christopher
Underholdning

Efter triumf i Valbyparken: Christopher annoncerer ny kæmpekoncert

CEO og medstifter af Miira, Laurits Rasmussen
Nyheder

Skoler vælger ny vej med AI: Læreren får styringen