Regeringen lagde op til at beskære udviklingsbistanden med 2,5 milliarder kroner, men det beløb blev mandag aften ændret til en milliard kroner efter forhandlinger med SF og Enhedslisten.
Og det glæder Mellemfolkeligt Samvirke, at beløbet er mindsket, selvom det er katastrofalt overhovedet at skære i bistanden.
- Vi havde faktisk frygtet en endnu større besparelse, men det er positivt, at politikerne har lyttet til de mange protester fra civilsamfundet, partiernes bagland og støttepartierne, der viser, at mange står vagt om dansk udviklingsbistand.
- Det er katastrofalt at skære udviklingsbistanden med en milliard kroner, men i sagens natur mindre katastrofalt end at skære to og en halv milliard kroner af støtten til verdens fattigste, siger Helle Munk Ravnborg, formand i Mellemfolkeligt Samvirke, i en pressemeddelelse.
Beskæres med en milliard
Udviklingsbistanden beskæres med en milliard kroner på finansloven i 2015, mens en halv milliard kroner ekstra kan udmøntes, hvis der bliver brug for det.
Aftalen om udviklingsbistand betinges dog af, at der kan indgås en aftale om finansloven for 2015, men med aftalen rydder rød blok en større udfordring af vejen med henblik på at indgå en endelig aftale om finansloven.
En betydelig del af besparelsen sker på landeprogrammer i Afrika, hvor Danmark har aftaler om udviklingsbistand inden for fattigdomsbekæmpelse. Der var afsat 400 millioner kroner på finansloven over fem år, men det beløb annulleres nu.
- Det er stadig en katastrofe for verdens svageste, at der bliver skåret en milliard af udviklingshjælpen til verdens fattigste. Men det er en mindre katastrofe, end det så ud til for nogle dage siden, siger kommunikationschef i Folkekirkens Nødhjælp, Mads Klæstrup Kristensen.
Han mener, at det er presset fra danskerne, der har gjort katastrofen for verdens fattigste lidt mindre.
- Vi vil sige tak til de mange, mange mennesker, der de seneste dage har sagt fra overfor de første store spareudmeldinger fra regeringen. En hel flok danske organisationer har stået sammen om at markere, at det kunne Danmark gør bedre, siger han.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.