Anonyme Ishøj-borgere træder i dag frem og fortæller, hvorfor den storsælgende danske popstjerne Medina måtte se sin koncert i lørdags afbrudt af utilfredse unge, der kastede æg mod scenen og råbte skældsord efter sangerinden.
Det er popstjernens navn, den er gal med.
"Når hun har det navn, der er så betydningsfuldt for islam, og laver en video, hvor hun viser røv til publikum, så viser hun religionen lort," forklarer en 16-årig dreng fra Ishøj til B.T.
Han slår fast, at han ikke var med til at kaste æg efter Medina, men at han havde gjort det, hvis ikke andre var kommet ham i forkøbet.
Medinas manager kan dog fortælle, at det hele bunder i en misforståelse. Medina er nemlig slet ikke muslim og tog i sin tid navnet efter et besøg hos en numerolog.
"Den oprindelige grund til, at Medina ændrede navn, var af privat art. Det har intet med den hellige by at gøre. så det kan hurtigt manes til jorden. Og i øvrigt er Medina et ganske almindeligt navn i Chile, hvor hendes far oprindeligt kommer fra," forklarer Medinas manager Martin Buhl til B.T.
Medina er navnet på den hellige saudiarabiske by, hvor profeten Muhammed skulle ligge begravet. Derfor regnes byen i islam for den næstmest hellige efter Mekka.