Den sexisme-anklagede skuespiller Martin Brygmann kan forsøge at gøre comeback i løbet af 2026.
Det fortæller hans kommunikationsrådgiver Sune Bang til programmet "Eftermiddag" på RADIO IIII.
Anledningen er onsdagens afgørelse, hvor den tidligere TV 2-vært Jes Dorph-Petersen fik erstatning og retlig medhold. Dommen kan bane vejen for Martin Brygmann, som i 2020 blev anklaget for krænkelser og sexisme.
- Jeg tror bestemt ikke, at vi kan afvise et comeback. Han har lavet et album, der ligger klar, men det er ikke sikkert, at folkedomstolen tillader ham at sende det ud, fortæller Sune Bang.
- Martin Brygmann har stadigvæk tusind ting på hjerte og har stadig musik og humor i sig.
Dommen i Jes Dorph-Petersen-sagen viser ifølge Sune Bang, at MeToo-sager ofte ikke er så sort/hvide, som de ellers bliver fremstillet som.
- Jeg vil sige det sådan, at hvis vi nu går ind i en fase, hvor vi er mere konstruktive og lytter til nuancerne, så tror jeg ikke, Martin Brygmann vil være afvisende over for et comeback, siger Sune Bang.
Martin Brygmann blev anklaget for sexisme af otte kvinder i DR-dokumentaren "Sexisme i musikbranchen". Fem af dem stod frem med navn, tre af dem var anonyme.
Martin Brygmann blev af kvinderne omtalt som "den mandlige artist", men stod efterfølgende selv frem i et opslag på Facebook og afslørede, at det var ham, der var tale om.