Administration 

Lørdag får en kvart million HK’ere ny næstformand

Afdelingsformand i HK Midt Martin Rasmusssen og sektorformand for HK Stat Hovedstaden Ulla Moth dyster om at blive ny næstformand i HK. (Foto: Foto: HK Danmark.)

Spændende og uforudsigeligt kampvalg om posten som næstformand i HK afgøres lørdag. Sammen med Kim Simonsen skal enten Martin Rasmussen eller Ulla Moth-Lund stå i spidsen for Danmarks næststørste fagforbund.

Fynbo eller københavner?

Mand eller kvinde?

Privat eller offentlig?

Martin Rasmussen eller Ulla Moth-Lund Christensen?

På en ekstraordinær kongres i Odense lørdag skal butiksansatte, lægesekretærer, laboranter, kontorassistenter og andre HK-medlemmer have ny næstformand.

Som næstkommanderende i Danmarks næststørste fagforbund skal enten Ulla Moth-Lund eller Martin Rasmussen sammen med HK-formand Kim Simonsen sætte faglige og arbejdsmarkedspolitiske dagsordener til gavn for næsten en kvart million HK-medlemmer.

Jeg vil gerne have, at folk tænker: Danmarks bedste fagforening til at håndtere arbejdsmiljø.
Martin Rasmussen, kandidat til næstformandsposten i HK.

Næstformandsstolen har stået tom siden november, hvor Mette Kindberg forlod posten fra den ene dag til den anden på grund af regnskabsrod i HK’s A-kasse, hvor hun også var bestyrelsesformand.

Begge kandidater er kendte ansigter internt i HK. Ulla Moth-Lund er formand for HK Stat i Hovedstaden, mens Martin Rasmussen er formand for HK Midt med adresse i Odense.

Moth vil stoppe jagten på ledige 

Ulla Moth-Lunds absolutte mærkesag er at få kædet beskæftigelsespolitik og uddannelsespolitik bedre sammen, så man får ledige HK’ere hurtigere i job.

- Vores beskæftigelsespolitik i dag er noget skrammel, og vi jagter ledige rundt på en uhensigtsmæssig måde. Nogle politikere kunne godt have brug for en kaffeaftale med fagfolk, der kan fortælle dem, hvor hurdlen er, siger hun.

Står det til Ulla Moth-Lund skal HK’s medlemmer rustes til fremtidens arbejdsmarked ved at forbundet hjælper med et bredere udbud af uddannelser og karriererådgivning.

- En laborant skal også være projektmedarbejder, og en kasseekspedient skal kunne noget med logistik. Vores kompetencer skal bredes ud, så vi har mere at byde på, fastslår hun.

Som fagbevægelse skal vi virkelig være vakse ved havelågen, ellers får vi et arbejdsmarked, hvor vi alle sammen bliver daglejere.
Ulla Moth-Lund, kandidat til næstformandsposten i HK.

Endelig fremhæver Ulla Moth-Lund, at hun helt selvfølgeligt vil bide fra sig for at få fokus på ligestilling. I et forbund, hvor tre ud af fire medlemmer er kvinder, er ligestilling en hjertesag, betoner hun.

- Desværre halter Danmark bagud med ligeløn og ligestilling, og her er det HK's og hele fagbevægelsens opgave at få Danmark i førertrøjen igen, siger hun.

Trivselskonsulenter skal forebygge stress 

Martin Rasmussens mærkesag er først og fremmest at skabe bedre trivsel på arbejdspladserne. 

- Jeg drømmer jo om, at vi kan uddanne vores arbejdsmiljørepræsentanter til at blive trivselskonsulenter, så vi kan blive langt bedre til at få arbejdsliv og familieliv til at hænge sammen, siger Martin Rasmussen og fortsætter:

- Vores arbejdsmiljørepræsentanter skal gerne være kendt for at spotte stress og være med til at forebygge det og skabe et godt arbejdsmiljø ude på virksomhederne. Der skal langt mere fokus på trivsel.

Derudover er Martin Rasmussens mærkesager, at HK skal blive bedre til at anmelde arbejdsskader, ligesom han fremhæver, at det er vigtigt at få endnu flere ledige HK’ere i job med en aktiv arbejdsmarkedspolitik.

Hvad skal omverdenen først og fremmest tænke på, når de hører om HK Danmark?

- Jeg vil gerne have, at folk tænker: Danmarks bedste fagforening til at håndtere arbejdsmiljø, siger Martin Rasmussen og betoner, at kampen for det gode arbejdsliv skal gennemsyre alt, hvad HK arbejder med. 

Hans rival til næstformandsposten mener, at omverdenen skal tænke på, HK som et visionært forbund.   

- Vi skal turde gå forrest og tør mene noget og stille krav - også til egne medlemmer. Vi skal turde mere på velfærdssamfundets og fremtidens vegne. Jeg vil gerne have, at HK får en position, hvor man aldrig er i tvivl om, hvad vi mener, og at man altid vil gå til HK for at få en god, solid faglig udtalelse om arbejdsmarkedspolitiske problemer, siger Ulla Moth-Lund.

Ny hovedorganisation bliver stærk 

Udover at fynboen og københavneren begge er HK-veteraner med mange års fagligt arbejde i rygsækken, har de også deres socialdemokratiske partibog til fælles. Og begge er varme tilhængere af den nye faglige hovedorganisation, der efter fusionen mellem LO og FTF, ser dagens lys ved årsskiftet.

Blå Bøger på kandidaterne til HK-næstformand

Martin Rasmussen.

Afdelingsformand i HK Midt med godt 15.000 medlemmer.

Uddannet kontorassistent ved Fyns Telefon.  

47 år. 

Bor i Odense.

@martinhkmidt har 726 følgere på twitter og 3435 venner på facebook.

 

Ulla Moth-Lund Christensen.

Sektorformand for HK Stat i HK Hovedstaden med knap 8.400 medlemmer. 

Uddannet kontorassistent i Udenrigsministeriet og har en diplomuddannelse i offentlig administration og en master i offentlig forvaltning.   

Bor på Frederiksberg. 

@UllaMoth har 79 følgere på twitter og 679 venner på facebook. 

- Alene på grund af størrelsen bliver vi mere markante med den nye hovedorganisation, og jeg håber virkelig, at vi med fusionen bliver bedre til at sætte en dagsorden. Vi skal meget mere ud med vores ideer til, hvordan samfundet kan ændre sig, mener Martin Rasmussen.  

Både han og Ulla Moth-Lund fremhæver, at en af de største udfordringer på det danske arbejdsmarked lige nu er det voksende antal vikarer og projektansatte.

Vakse ved havelågen

- Vi ser flere vikariater, hvor folk ikke får pension og har rettigheder. Som fagbevægelse skal vi virkelig være vakse ved havelågen, ellers får vi et arbejdsmarked, hvor vi alle sammen bliver daglejere igen, og det er min største skræk. For så får vi ’working poor’ og større ulighed, siger hun.  

Men Ulla Moth-Lund skynder sig at pointere, at arbejdsmiljøet også er en kæmpe udfordring, der skal tages hånd om fra fagbevægelsen.

- Jeg kan godt være rædselsslagen ved tanken om, at regeringen implementerer dele af den såkaldte Stoiberrapport fra EU. Det vil i den grad tryne vores arbejdsmiljøorganisationer og gøre det svært for folk at have et ordentligt arbejdsmiljø. Derfor skal vi bide os mere fast og insistere på, at danske lønmodtagere naturligvis har krav på et godt arbejdsmiljø, siger hun.

Kender HK ud og ind  

Martin Rasmussen, hvorfor skal de delegerede på HK-kongressen vælge dig som ny næstformand?

- Fordi de får en næstformand, som kender HK ud og ind, som er god til at skabe dialog og finde løsninger, og som er markant og handlekraftig, lyder svaret.  

Ulla Moth-Lund, hvorfor skal de delegerede på HK-kongressen vælge dig som ny næstformand?

- Fordi jeg tør sætte spørgsmålstegn ved det eksisterende og tør tænke ud af boksen i forhold til at rykke HK ind i fremtiden. Jeg vil rigtig gerne, at medlemmerne oplever HK som nærværende og relevant, siger hun.

Lørdag eftermiddag klokken cirka 15 vælges den nye næstformand, og allerede mandag morgen flytter Ulla Moth-Lund Christensen eller Martin Rasmussen ind i nyt kontor på 5. sal i HK’s domicil i Weidekampsgade i København.

Blå Bøger på kandidaterne til HK-næstformand

Martin Rasmussen.

Afdelingsformand i HK Midt med godt 15.000 medlemmer.

Uddannet kontorassistent ved Fyns Telefon.  

47 år. 

Bor i Odense.

@martinhkmidt har 726 følgere på twitter og 3435 venner på facebook.

 

Ulla Moth-Lund Christensen.

Sektorformand for HK Stat i HK Hovedstaden med knap 8.400 medlemmer. 

Uddannet kontorassistent i Udenrigsministeriet og har en diplomuddannelse i offentlig administration og en master i offentlig forvaltning.   

Bor på Frederiksberg. 

@UllaMoth har 79 følgere på twitter og 679 venner på facebook. 

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen