"Den aktuelle økonomiske situation skaber ikke noget behov for at ændre kursen i forhold til, hvor mange penge, finansloven skal bidrage til at kaste ud i samfundet," siger Lars Løkke Rasmussen ifølge Politiken.dk.
SP-ordningen har været sat ud af kraft siden 2004, men regeringen har lagt op til at genindføre den næste år.
Finansministeren svarer ikke direkte på Politikens spørgsmål om, hvorvidt SP-ordningen også skal suspenderes i 2009, som Dansk Folkeparti kræver.
"Vi har lagt en finanslov frem, som er lempelig, men tæt på neutral, og det er sådan set fornuftigt," siger Løkke og fortsætter:
"Men det kan man gøre på et hav af forskellige måder, fordi der er alle mulige knapper, man kan dreje på. Jeg er ikke så optaget af lige knapperne. Jeg er optaget af, hvad den samlede effekt af finansloven er."
Hvis Lars Løkke Rasmussen ender med at suspendere SP-ordningen, sådan som Dansk Folkeparti kræver, skal partierne finde penge et andet sted, så der ikke samlet set lukkes flere penge ud til forbrug.
For selvom finanskrisen kradser, er der ikke behov for, at danskerne får flere penge mellem hænderne.
"Der er ikke noget, der tilsiger, at den samlede effekt af finansloven skal se anderledes ud," siger Lars Løkke Rasmussen.
Han peger på, at krisen forstærker behovet for reformer, der skal skaffe flere i arbejde.
"Det er hovedudfordringen. Det var det før de seneste ugers meget turbulente indtryk, og det er det også nu. Krisen sætter i virkeligheden bare en tykkere streg under den dagsorden, regeringen har sat," siger han.
-Newspaq