Når EU-borgere kommer til Danmark, er det ikke for at udnytte de danske velfærdsydelser som kontanthjælp, dagpenge eller børnepenge.
Det fastslår udenrigsminister Martin Lidegaard (R) under en forespørgselsdebat i folketingssalen. Den er indkaldt af Enhedslisten og er en del af det opgør, der i øjeblikket pågår om blandt andet EU-borgeres ret til dagpenge og børnecheck.
- Regeringen anerkender, at der gennem de seneste år har været flere EU-borgere, som har søgt arbejde i Danmark, hvilket har medført, at der også er flere EU-borgere, som har ret til at modtage danske velfærdsydelser.
- Men der er intet, der tyder på at EU-borgere kommer hertil med henblik på at udnytte de danske velfærdsydelser, siger udenrigsminister Martin Lidegaard.
/ritzau/