Flere politikere har siden i lørdags kritiseret Jesper Langballe (DF), efter han i et debatindlæg i Berlingske Tidende udtrykte sig kontroversielt om muslimske fædre i Danmark.
Nu kalder Jesper Langballe selv sine formuleringer om muslimske mænd for uheldige og kluntede.
"Det fik præg af en sarkasme eller en vits om man vil. Det, at formulere sig lidt Karl-smartagtigt i en så dybt, dybt alvorlig anledning, det er ikke klogt," siger Jesper Langballe, der dog stadig står ved substansen i kronikken.
"Det er formen, der har fået det hele til at gå op i limningen," siger Jesper Langballe og understreger, at meningen med udtalelserne blot var at slå fast, at æresdrab finder sted.
Langballes udtalelser er senest kaldt dumme og generaliserende af Statsminister Lars Løkke Rasmussen, og Langballes egen partiformand, Pia Kjærsgaard, er derfor glad for Langballes beklagelse.
"Det er et problem, som er meget, meget væsentligt, og hvor vi ikke må lukke debatten. Men jeg synes, det er fint, at Jesper Langballe har beklaget og oprigtigt mener, at han var for smart og kæk i sine bemærkninger, som faktisk har ødelagt hans indlæg og har været med til at ødelægge debatten," siger Pia Kjærsgaard.