Julemåneden i Norge bliver skudt i gang med intriger, mord og en god portion pastelfarver, når de første afsnit af den danske dramaserie 'Lærkevej' bliver vist.
Første sæson af TV 2's dramaserie er netop blevet solgt til norsk TV2, skriver ekstrabladet.dk.
Salget glæder programchef Keld Reinicke.
"Det er sjovt, når danskproduceret og danskudviklet fiktion også møder interesse fra andre lande. Det glæder mig, at 'Lærkevej' allerede er solgt til udlandet, og at TV 2 Norge så hurtigt viser første afsnit af vores nyskabende serie," lyder det fra ham i en pressemeddelelse.
Ifølge TV 2 har flere lande vist interesse for 'Lærkevej', uden at der dog er underskrevet flere salgsaftaler.
Det ottende afsnit af de i alt ti blev vist på TV 2 i aftes. Men derefter er det ikke slut for beboerne i villakvarteret. Tv-stationen har allerede bestilt en ny sæson på 12 afsnit til forventet udsendelse i efteråret 2010.
Serien har premiere i Norge den 2. december.