Administration 

Hård kritik af lovforslag om lønnedgang

Hård kritik af lovforslag om lønnedgang
Henrik Sass Larsen (S) går for at være en hård hund på Christiansborg. Den nuværende erhvervs- og vækstminister kritiseres nu for at være gået over stregen. Han står nemlig bag et lovforslag, som dele af fagbevægelsen frygter vil betyde ringere rettigheder blandt ansatte i kriseramte brancher. (Foto: POLFOTO arkiv)

Der er kritik af lovforslag fra erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) fra HK Privat og HK Handel. LO er i store træk positiv over for medarbejder-investeringsselskaber, men advarer mod faldgruber for landets lønmodtagere.

Lovsjusk, der giver din arbejdsplads lov til at beholde en del af din løn.

Sådan lyder den hårde kritik af et nyt lovforslag, der skal lovliggøre kollektiv lønnedgang.

Forslaget er blevet til, fordi regeringen bakker op om en redningsplan, som Fødevareforbundet NNF og Dansk Industri blev enige om for at redde Danish Crowns slagteri på Bornholm.

Formålet er at give ansatte mulighed for at investere en del af deres løn i lukningstruede firmaer for at redde deres job, men der er for mange huller i lovforslaget, lyder det fra HK Privat og HK Handel. Dansk Metal er også kritisk.

"Regeringen vil gøre det lovligt at konfiskere folks surt tjente penge sådan uden videre. Som lovforslaget ser ud nu, er der for få krav til arbejdsgiverne. Der står for eksempel intet om, at et firma skal være i krise for at kunne kræve, at de ansatte går kollektivt ned i løn," siger Morten Skov, der er politisk og økonomisk konsulent i HK Privat.

Medarbejder-investeringsselskaber er en ny selskabsform, der efter planen skal prøves af i en tre-årig forsøgsperiode. Selve lovforslaget er en udløber af en større fødevarepolitisk vækstplan, der blev aftalt i april.

Hvis der er flertal for den nye selskabsform, vil firmaer i alle brancher kunne bruge modellen.

Ministre med solstik?

Regeringen har indgået aftalen med Venstre, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti.

I går var sidste dag for at komme med forslag til forbedringer af lovforslaget.

Formændene for henholdsvis HK Privat og HK Handel frygter, at lovforslaget i uændret form vil føre til, at arbejdsgivere kan tvinge ansatte ned i løn - på ubestemt tid - ved at true med fyresedler.

De to har for nylig luftet deres skepsis i et læserbrev i Jyllands-Posten.

"Der bliver set bort fra de ansattes rettigheder i en grad, så man skulle tro, at erhvervsministeren og skatteministeren har fået solstik," skriver Simon Tøgern fra HK Privat og Per Tønnesen fra HK Handel.

30.000 ned i årsløn

I juni i år blev slagteriet på Bornholm reddet efter trusler fra ledelsen i Danish Crown om at lukke og slukke slagteriet.

Efter intense forhandlinger nåede parterne frem til en fem-årig aftale, som skal sikre, at slagteriets 190 arbejdspladser bevares. Aftalen går ud på, at de ansatte går ned i løn, og at pengene puttes i et såkaldt medarbejder-investeringsselskab.

Lovforslaget gør det muligt for ansatte at investere op til 7,5 procent og maksimalt 30.000 kroner af årslønnen i deres arbejdsplads.

"Det er langt hen ad vejen en god idé, men det er jo at blande sig direkte i de ansattes løn- og ansættelsesvilkår. Derfor skal de faglige organisationer involveres i det øjeblik, tankerne om et medarbejder-investeringsselskab kommer på bordet. Det er ekstremt vigtigt, fordi lønmodtagerne som udgangspunkt er den svage part i den forhandlingssituation," siger Allan Lyngsø Madsen, der er cheføkonom i Dansk Metal.

Ingen øvre grænse

Ifølge ham har fagbevægelsen en god dialog med Erhvervs- og Vækstministeriet.

Dansk Metal påpeger dog, at der lige nu kun er en minimumsgrænse for, hvor mange år en kollektiv lønnedgang kan vare. Fagforeningen, der taler på vegne af over 100.000 medlemmer, ser gerne, at der også kommer en maksimumsgrænse.

"Du kan selvfølgelig dø eller gå på pension og på den måde komme ud af ordningen. Men som det ser ud nu, har du ingen sikkerhed for, at der er en maksimal varighed. Det bør laves om," siger cheføkonomen.

Han foreslår et maksimum på op til ti år.

LO: Det skal være en god forretning

LO, der er paraplyforbund for 17 fagforeninger, er i store træk positiv over for medarbejder-investeringsselskaber, men advarer mod faldgruber for landets lønmodtagere.

"De tjener et godt og sobert formål, da de kan bidrage til at sikre beskæftigelse for danske lønmodtagere. For os er det imidlertid vigtigt, at vi grundigt diskuterer de potentielle faldgrupper for lønmodtagerne," siger LO-formand Harald Børsting.

Han understreger, at et medarbejder-investeringsselskab skal være en lønsom investering for den enkelte.

Minister: Jeg vil ikke undertrykke nogen

Erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) lover at lytte til, hvad der måtte være af indvendinger.

"Medarbejder-investeringsselskaber er et tilbud. Lovforslaget har ikke til hensigt hverken at undertrykke eller genere fagbevægelsen. Det er et værktøj, som fagbevægelsen selv har ønsket. De ansatte kan jo bare sige nej," siger ministeren til Avisen.dk.

faktaboks

 

Erhvervsstyrelsen har udarbejdet et forslag til lov om medarbejder-investeringsselskaber. Lovforslaget forventes fremsat i oktober.

 

Formålet med lovforslaget er at indføre en forsøgsordning med en ny selskabstype - medarbejder-investeringsselskaber - hvorigennem medarbejdere kan investere lønmidler til gavn for den virksomhed, som de er ansat i.

 

Ordningen etableres som et 3-årigt pilotforsøg og skal evalueres herefter.

 

Kilde: Erhvervsstyrelsen

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner