Finanskrisen har fået de danske virksomheder til at skære ind til benet, og det går udover chimpanserne og flere af de andre beboere i Zoologisk Have i København.
Det var egentlig planlagt, at chimpanserne skulle have mere plads og et udendørs anlæg. Men manglende sponsorkroner har stoppet den igangværende renovering af abernes hus.
"Når der kommer færre penge i kassen, så bliver konsekvensen, at ambitionerne bliver sat lidt ned," siger udstillingschef i Københavns Zoo, Peter Haase, til Nyhedsbureauet Newspaq.
Og sponsorkassen er i øjeblikket godt slunken. Siden årsskiftet har 20 ud af 239 sponsorer valgt at stoppe kontooverførslen på omkring 18.000 kroner pr. sponsorat. Det betyder, at de ansatte i Zoo må udsætte renoveringen af flere anlæg.
"Vi har en lang række ønsker for projekter for fremtiden. Sådan vil det altid være i en zoologisk have. Men hvis det ikke lykkedes os at skaffe så mange sponsorkroner, så vil udviklingen gå det langsommere," siger Peter Haase.
Også Odense Zoo kan mærke, at de danske virksomheder er pressede for tiden.
"Jeg ville da lyve, hvis jeg sagde, at det ikke har påvirket de indtægter, vi har haft. På nuværende tidspunkt har vi vel mistet 10 sponsorer," siger kommunikationschef Anne Høyby.
Hun oplyser, at omkring 10 virksomheder er sprunget fra siden nytår. Men hun mener dog, det er for tidligt at sige om de manglende sponsorindtægter får konsekvenser, som dem den zoologiske have i København har oplevet.
Den finansielle krise kommer netop som Københavns Zoo har en udviklingsplan for de næste 10 år på tegnebrættet. Men hvis der ikke kommer flere sponsorkroner i kassen kan det være, at planerne forbliver i skrivebordsskuffen.
Nogle af de dyr, der ikke kommer til at lide under finanskrisen, er isbjørnene og flamingoerne. Zoo har nemlig allerede sat skub i et nyt projekt, der skal give de store, hvide bjørne et nyt anlæg samt en ny voliere til de lyserøde fugle.