Administration 

Krifa-chef: Stolt af at have klare holdninger

"Jeg kan slet ikke nikke genkendende til den der med, at vi kommer fra den yderste højrefløj," udtaler Krifas koncernchef Jesper Wengel til TV2 News (Foto: Krifa)

Koncernchef Jesper Wengel svarer igen på kritik fra en række arbejdsmarkedsforskere

"Vi lægger overhovedet ikke skjul på, at vi er en Kristelig Fagbevægelse, det står faktisk i vores navn. Tydeligere kan det næsten ikke være".

Sådan udtaler koncernchef hos Kristelig Fagbevægelse - Krifa - Jesper Wengel her mandag morgen til TV2 News.

Wengel har ikke ønsket at udtale sig til Avisen.dk, men over for TV2 News svarer Wengel på kritik fra arbejdsmarkedsforskerne, professor ved AAU, Henning Jørgensen, og professor ved RUC, Bent Greve, der kritiserer Krifa for at skjule sine religiøse højre-aktiviteter over for medlemmerne.

Læs: Fagforeningsfolk i skjult krig mod homovielser

"Vi er stolte af, at vi er en organisation med nogen klare holdninger. Derfor tror jeg da også, at der er rigtig mange medarbejdere, der vil føle sig tiltrukket af vores organisation, som kommer fra de kirkelige organisationer, men hvor de kommer henne, det spørger vi overhovedet ikke ind til. Om de kommer i en spejderbevægelse, en sportsklub, på golfbanen, eller i en kirke, det er deres private sag. Men vi er glade for at de engagerer sig både lokalt og socialt", siger Jesper Wengel til TV 2 News.

Verdens største lederkonference

Jesper Wengel erkender, at Krifa ikke har oplyst sine medlemmer om, at han selv og Krifas bestyrelsesformand Søren Fibiger Olesen hvert år og gennem en årrække - på medlemmernes regning - deltager i en global lederkonference arrangeret af den ultra-konservative vækkelseskirke Willow Creek Community Church ved Chicago i USA.

Medlemmerne kan ikke læse om det - hverken på Krifas hjemmeside eller andre steder.

"Nej, det kan man ikke. Det er et led i vores almindelige uddannelse af vores ledelse. Det er korrekt, at min bestyrelsesformand og jeg ønsker hvert år at blive inspireret af de dygtigste ledere i hele verden. Og derfor deltager vi Global Leadership Summit, som er den største lederkonference i hele verden med 150.000 deltagere. Der er foredragsholdere som Colinn Powell, Tony Blair og Bill Gates. Der går vi over og suger til os af deres viden og erfaring for at bringe det hjem til Kristelig Fagbevægelse, så vi kan give den bedste inspiration til vores ledere. Det er sådan set, hvad det går ud på."

Vi spiller meget bredt

TV 2 News spørger også Wengel om, hvorfor Krifa ikke spiller med mere åbne kort og fortæller medlemmerne, at Krifa ligger ude på den religiøse højrefløj:

Læs også: "Hvis sandheden går op for medlemmerne..."

"Jeg kan slet ikke nikke genkendende til den der, at vi kommer fra den yderste højrefløj. Når jeg og min bestyrelsesformand deltager i de der lederkonferencer i USA, så er det ikke fordi, vi som sådan, sætter os ind i, hvem arrangøreren af det her er. Men det er rigtigt, at det er en af mega-kirkerne derovre. Men det, der betyder noget for os, er, om vi kan hente viden og inspiration hjem til Danmark, til Kristelig Fagbevægelse. Vi deltager i mange konferencer. Også i Danmark, men det er rigtigt, det skriver vi da ikke om."

Formanden for Krifa Søren Fibiger er også formand for menighedsrådet i Sct. Michaelis Kirke i Frederica. En kirke, der nægter at via homoseksuelle par. Hvad er Krifas holdning til det?

Vi er åbne over for alle

"Krifa har i bund og grund ingen holdning til hverken kirker, mission eller homoseksuelle. Vi står ved vores kristne fundament. Vi er åbne over for alle i vores organisation. Og det skulle ikke komme bag på mig, om vi også har homoseksuelle i vores organisation."

Har Jeres medlemmer ikke krav på at få at vide, om de f.eks.. betaler kontingent til en fagforening, der er imod vielse af homoseksuelle. Det er Jeres formand angiveligt....

"Hvad Fibiger laver i sin fritid, det blander vi os ikke i. Hvad han er engageret i, og hvad han har af holdninger som privatperson, det blander vi os ikke i. I Kristelig Fagbevægelse har vi ingen holdning, vi er åbne over for alle i vores organisation. Jeg glæder mig over, at han er engageret i sit lokale samfund og sidder i menighedsrådet - lige som andre medarbejdere er engageret i sportsklubber eller idrætsklubber eller hvor det nu er henne."

Kunne I ikke i det mindste fortælle folk, hvad Jeres holdning er?

"Vi er åbne over for alle i vores organisation. Både når det gælder medarbejdere og vores kunder".

Jeg spørger om, hvad Jeres holdning er?

"Vores holdning er, at vi er åbne over for alle. Vi er en kristen organisation, der bygger på et kristent fundament. Men det er slet ikke vores opgave at tale om teologi og kirkespørgsmål. Det er slet ikke vores opgave."

Missionerer ikke

Der er så nogen hos Jer, som ikke accepterer vielse af homoseksuelle. Her taler vi ikke en kontorassistent, men om Jeres formand. Kan du se, at det kan være lidt problematisk?

"Nej, for jeg forholder mig ikke til, hvad vores formand laver i sin fritid. Jeg glæder mig kun over, at han er lokalt engageret. Vi er en arbejdsmarkedspolitisk organisation, der bygger på et kristent fundament, men vi er ikke en kirkelig organisation."

Professor Bent Greve fra Roskilde Universitet kritiserer blandt andet Krifa for ikke at oplyser, at man støtter humanitære projekter i udviklingslande med et missionerende indhold. Men det afviser Jesper Wengel.

Han bekræfter dog, at Krifa i perioden 2009 til 2011 støttede et projekt i Honduras:

"Det var faktisk et projekt, som lykkedes så godt, at da vi trådte ud af det i 2011, trådte Danida ind og fortsatte."

Krifas formand Søren Fibiger Olesen afviser også kritikken og siger i dag til Politiken, at han mener, at artiklerne i Avisen.dk er bestilt af "den gamle socialdemokratiske fagbevægelse i LO, der også er medejer af Avisen.dk."

Læs chefredaktør Rasmus Emborgs svar på kritikken

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt amerikansk parti i protest mod Trumps lovpakke

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød