Han er konkurrencemenneske helt ind til det inderste af sin tynde krop, og det har nu fået cykelrytter Michael Rasmussen til at kaste sig over nye udfordringer. Han skal nemlig være med i den nye sæson af TV2's Vild med dans. Og det kan seerne takke hans kone for, fortæller han til B.T.
Adspurgt om, hvorfor han nu skifter cykelshortsene ud med et par dansesko, svarer Kyllingen:
"Fordi det er en stor udfordring, og fordi jeg blev provokeret af, at min kone sagde, at jeg ikke kan danse," siger den den danske cykelrytter.
Og for den tidligere Rabobank-rytter er danseprogrammet ikke en udfordring, der skal tages let på. Han er gået i benhård træning for at være klar til premieren.
"Der har været masser af gange, hvor jeg har kørt 100 kilometer om formiddagen og så trænet tre timers dans om eftermiddagen," fortæller danse-kyllingen til avisen.
Med al den træning forventer den skaldede cykelmand da heller ikke at ryge ud af programmet som en af de første.
"Jeg er jo et konkurrencemenneske og har planer om at nå langt, nu hvor jeg har sagt ja til det," siger han.
I konkurrencen får Rasmussen glæde af den professionelle danser Mie Moltke som partner.