Administration 

Kender du typen? Disse kolleger kan vi bedst li'

Sjove bemærkninger og godmodigt drilleri på jobbet er med til at styrke fællesskabet. Foto: Iris.

Danskerne sætter pris på kolleger, der laver sjov og giver en hjælpende hånd på en travl dag. Gode relationer på jobbet er vigtigere end frugtordninger og fitnessrum, mener ekspert i arbejdsglæde.

Kan du finde på at overraske din kollega med lidt godmodigt drilleri? Stiller du dig i spidsen for sociale arrangementer på arbejdspladsen? Og giver du en hånd til en presset kollega og husker at sige tak, hvis du selv får hjælp på en travl dag?  

I så fald er du en populær kollega, som formår at gøre præcis dét, som flest danskere sætter pris på. Det fremgår af en ny undersøgelse, som analyseinstituttet Wilke har foretaget for Avisen.dk.

Sjov, dril og kage

I undersøgelsen er et repræsentativt udsnit af danskerne blevet spurgt, hvad de sætter mest pris på ved kollegerne.

59 procent værdsætter kolleger, som driller og kommer med sjove bemærkninger.

Næsten lige så mange - 54 procent - sætter pris på de kolleger, der gør en indsats for fællesskabet og trommer sammen til morgenmad eller kagespisning. 

Også en lille bemærkning som 'tak for hjælpen' giver plus i karakterbogen fra 52 procent, viser undersøgelsen. 

Ifølge Alexander Kjerulf, forfatter og ekspert i arbejdsglæde, er det de små, ekstra ting, kolleger gør for hinanden i hverdagen, der skaber gode relationer på arbejdspladsen. 

- Vi kan ikke bare vente på julefrokosten, sommerfesten eller bovlingaftenen til at skabe relationer. Det er noget, vi skal gøre på arbejdspladsen og helst hver dag. De små overraskende ting som lidt drilleri tager ingen tid, koster ingen penge, men de har en stor effekt. Det handler om uventet venlighed og viser, at vi tænker på hinanden, siger Alexander Kjerulf.

Mere værd end frugt

Og de gode relationer mellem kolleger giver også gevinst til arbejdspladsen, tilføjer han:

- Når vi har gode relationer til hinanden, kommunikerer vi bedre, samarbejder bedre og skaber bedre resultater, siger Alexander Kjerulf. 

De gode relationer mellem medarbejderne på en arbejdsplads er faktisk mere værd end frugtordninger og fitnessrum, mener han. 

- Jeg har ikke tal på de mange arbejdspladser, der sætter fokus på trivsel og arbejdsglæde ved at indføre en frugtordning. Men hvor mange danskere kommer hjem fra jobbet og siger: Hvor var det en fed dag, for jeg fik et æble, erklærer Alexander Kjerulf og tilføjer: 
 
- Der er ikke noget i vejen med fitnessrum og frugtordning. Problemet er, hvis man glemmer at gøre de ting, som i virkeligheden virker. Det handler om at holde fokus på resultater og relationer. Om at hjælpe folk til at gøre et godt stykke arbejde og vise dem, at de er anerkendte på arbejdspladsen, siger Alexander Kjerulf. 
 

Lysten og viljen til at løfte for hinanden er 'rigtig vigtig,' siger Signe Pihl-Thingvad, sektionsleder og  forsker i psykisk arbejdsmiljø ved Syddansk Universitet. Derfor er det afgørende, at fællesskabet på jobbet rækker ud over at spise kage sammen.

- Selv om flere arbejdsopgaver bliver individualiserede, er fællesskabet stadig vigtigt. Det viser sig for eksempel ved, at man ikke går hjem uden at overlevere ved et vagtskifte. Man tænker på tværs af afdelinger på arbejdspladsen. Og man er måske hurtigere til at løfte telefonen og ringe til kollega og få løst problemet med det samme, siger Signe Pihl-Thingvad.

Hun tilføjer, at et stærkt fællesskab i en gruppe også kan få negative følger:

- Et stærkt fællesskab i en gruppe kan være et problem, hvis man ikke vil lukke andre ind og samarbejde med dem. Man skal finde en balance, så gruppen ikke lukker sig om sig selv, og så man kan være i gruppen som individ, siger Signe Pihl-Thingvad.

Brokkeri er en dræber

Kolleger, der tør ytre sig om forhold på arbejdspladsen over for ledelsen, får også plusser fra 50 procent af deltagerne i den nye undersøgelse. Derimod er højlydt brokkeri ikke i høj kurs. 

- Konstant brokkeri fra kolleger, der aldrig kan se noget postitivt, påvirker mange, men fører ikke til forandring. Det er noget andet at gå til ledelsen og påpege et problem og foreslå en løsning. Det er det gode brok, siger Alexander Kjerulf.

I den nye Wilke-måling svarer 37 procent af danskerne, at de sætter pris på kolleger, der arbejder hårdt. Især mændene har øje på kollegernes flid. Det kommer ikke bag på Alexander Kjerulf.

- Overordnet set er mænd mere resultatorienterede, og kvinder er mere relationsorienterede. Derfor ser vi, at flere mænd lægger vægt på det med at arbejde hårdt, mens kvinderne sætter pris på, at en kollega tilbyder sin hjælp eller sender en hilsen i forbindelse med sygdom, siger Alexander Kjerulf.    

Læs mere om hvilke kolleger, danskerne synes mindst om

Top 8: Disse kolleger sætter vi mest pris på 

Vi har lavet en Top 8 over de kolleger, som danskerne ifølge den nye måling er mest glade for. Vi spurgte, hvilken kollega, de sætter mest pris på. Svarene var:

1. Kollegaen, der overrasker med sjove bemærkninger og godmodigt drilleri (59 procent)

2. Kollegaen, der bidrager til fællesskabet på arbejdspladsen: Arrangementer, fælles morgenmad, kagedag etc. (54 procent)

3. Kollegaen, der takker for din hjælp (52 procent)

4. Kollegaen, der tør ytre sig om forhold på arbejdspladsen over for ledelsen (50 procent)

5. Kollegaen, der spørger, om hun/han kan hjælpe med noget (50 procent)

6. Kollegaen, der arbejder hårdt (37 procent)

7. Kollegaen, der roser andre kolleger, mens chefen hører det (21 procent)

8. Kollegaen, der sender opmuntrende hilsner i forbindelse med sygdom (19 procent)
Analyseinstituttet Wilke har spurt et repræsentativt udsnit af danskerne og gennemført 1025 interviews i perioden 4.-11. juli 2017. Der har været mulighed for at sætte flere krydser.

UDVID
 

Krimi

Dyrehavsbakken:

Ulykke i rutsjebanen

udrykningskæretøjer på rad og række
Krimi

Fem til skade i

ulykke ved køreskole 

to mænd sammen på den røde løber
Kendte

Eksotisk bryllupsrejse

må foreløbig vente

fire politiker i sal omkring den danske statsminister
Nyheder

Vi sender yderligere

2,6 milliarder til Ukraine

mand i pænt tøj på løberen
Kendte

Danske Spil: Bliver

den nye Bond dansk

cykelryttere på vej i mål
Sport

Vingegaard kom fint

igennem hård dag

stærk mand peger mod kameraet
Kendte

Vilde tal: Så rige er

de rigeste skuespillere

Billeder fra Halsskov Færgehavn
Krimi

20-årig er fundet død 

logo på retsbygning
Krimi

Dødsbilist uden kørekort

får seks års fængsel 

logo på retsbygning
Krimi

15-årige dømt for

ydmygelsesvold 

en chihuahua sidder i sneen
Dyreliv

Dagens helt i ministørrelse viste vej

et blødkogt æg i et æggebæger
Helt vildt

Hun kan invitere

15.485 på blødkogt æg

en mand smiler til fotografen
Kendte

Stig Rossen stopper

resterne af en monumental bygning
Helt vildt

Vildt vejr

lukker Akropolis

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Timm Vladimir
ramt af sorg

en burger
Nyheder

Sure smileyer

- nu lukker

gourmet burger

to kvinder der ligner hinanden temmeligt meget
Kendte

Merete Mærkedahl

droppe Mette F.

en illustration af et tog
Nyheder

Nu kommer Danmarks første batteritog på skinner

en mand på scene peger opad
Nyheder

Værdi: 25.500.000.000.000

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

meget tæt portræt af mørk mand med kasket
Kendte

Efter trist besked:

Græd i bilen

en mand taler
Nyheder

Trumps toldhammer slår til med nye 50 procent

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung mand i

alvorligt trafikuheld

sønderbombet by
Nyheder

Sendte 728 droner

i rekordangreb

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko