John Knudsen er på nuværende tidspunkt fængslet i Soto del Real-fængslet nord for Madrid, men Syd- og Sønderjyllands Politi vil ikke oplyse hvor og hvornår, han lander i Danmark.
"Der har simpelthen været for meget eksponering i den sag, så af hensyn til den mistænkte og de pårørende og involverede i sagen, har vi valgt ikke at oplyse, hvornår eller hvor han lander i Danmark," siger Helle Lundberg fra Syd- og Sønderjyllands Politi til eb.dk.
Det er papirarbejde mellem de danske og spanske myndigheder, der er grunden til, at John Knudsen endnu ikke er på dansk jord.
"Man skal huske på, at han stadig kun er mistænkt og ikke dømt. Så vi synes, det er helt urimeligt, hvis han skal stå for skud, når han kommer til landet. Når han så er landet, vil han inden for 24 timer blive fremstillet i grundlovsforhør, hvor vi vil begære dobbeltlukkede døre," siger Helle Lundberg.
Politiet har efter John Knudsens anholdelse i Spanien oplyst, at der ville gå omkring 10 til 14 dage før udleveringen til Danmark.
John Knudsen er mistænkt for mordet på Kirsten Bay Andersen, som forsvandt den 26. september efter en firmafest. Hun blev senere fundet dræbt bundet fast til en betonklods på bunden af Haderslev Fjord.
Forrige onsdag blev John Knudsen anholdt i Zaragoza i Spanien, efter han havde været på flugt i over en måned.