Der skal stilles krav til evner i det store aktiveringscirkus, hvis Socialdemokraterne kommer til magten.
I dag kan en vinduespudser gå lige ind fra gaden og oprette et firma, der med penge fra staten skal hjælpe ledige i arbejde. Ingen kvalifikationer er krævet.
Men sådan skal det ikke være fremover, mener Socialdemokraterne.
"Det er en glimrende ide at få lavet en uddannelse som jobformidler eller jobkonsulent. Og det er noget af det, Socialdemokraterne vil have med i bunken, når vi skal til at lave arbejdsmakedspolitikken om efter et valg," siger arbejdsmarkedsordfører Torben Hansen (S) til Newspaq.
Han er rystet over standarden hos nogle "andre aktører" f.eks. som det beskrives af en arbejdsløs akademiker i dagpengeland.dk.
"Der skal være en autorisationsordning blandt andre aktører, så man er sikker på, at der er styr på kvaliteten og økonomien. Der er ikke nogen, der kan bruge lommefilosofi til noget," siger Torben Hansen.
SF's arbejdsmarkedsordfører Eigil Andersen er helt enig og siger, at der er "et kæmpebehov" for en uddannelse.
"Det, at formidle job til andre, er en form for speciale, så det er rystende, at man kan gå lige ind fra gaden og gøre det," siger han til Newspaq.
I Dansk Folkeparti er ligeledes positiv over at oprette en formel uddannelse som jobformidler.
"Det vil jeg absolut ikke udelukke," siger arbejdsmarkedsordfører Bent Bøgsted (DF) til Newspaq.
Han tror dog, at de nye refusionsregler for aktivering, der blev vedtaget sidste år, vil betyde, at kommunerne vil fravælge de dårligste private aktører.
"Men de resterende vil vi bestemt ikke udelukke, at det kan være formålstjenesteligt at give dem en form for uddannelse," siger Bent Bøgsted.
Også fagforbundet HK kræver strengere krav om kvalifikationer hos de folk, der står for aktiveringen af ledige.