Administration 

Jobcentre: Mette F. aner ikke, hvad vi laver

Mette Frederiksens (S) kritik af de kommunale jobcentre falder tilbage på hende selv, lyder det fra jobcentrene. (Foto: Foto: Polfoto arkiv/Ditte Valente)

Jobcentrenes egne tal modsiger ministerkritik af manglende kontakt med erhvervslivet. Men faktisk er det ikke meningen, at jobcentrene skal beskæftige sig med jobformidling. "Jobcentrene gør præcis det, som regeringen beder dem om," lyder det fra fagforening.

"Hvordan kan du formidle job, hvis du ikke kender det arbejdsmarked, du skal formidle til?"

Sådan lød beskæftigelsesminister Mette Frederiksens (S) skarpe kritik af de kommunale jobcentre midt i januar.

Der er to ting galt med det udsagn, indvender jobcenterchefer fra flere af landets største kommuner.

For det første har jobcentrene gennem 2012 skruet gevaldigt op for kontakten til virksomhederne. For det andet blev jobcentrene bedt om at holde fingrene fra den direkte jobformidling, dengang den statslige 'Arbejdsformidling' overgik til de kommunale jobcentre.

Kritikken vinder gehør hos HK Kommunal, der repræsenterer de fleste jobcentermedarbejdere.

"Jobcentrene gør præcis det, som regeringen beder dem om, og deres primære rolle har indtil nu ikke været jobformidling. Så træf dog en beslutning om, at det er det, de skal, i stedet for at klandre dem for noget de ikke gør," siger næstformand Mads Samsing.

Jobcentre kan ikke trylle

Flere jobcenterchefer finder Mette Frederiksens kritik useriøs og mener, at den hviler på en misforstået opfattelse af, at jobcentrene skal 'skabe' job.

"Vi skal forsøge at finde job og formidle dem. Fint nok. Men det er op ad bakke at høre, at det er os, der kan skabe job. Det er det ikke, og det har det aldrig været," siger Peter Thomsen, der er leder i Jobcenter Aalborg.

Landets fem største kommuner oplyser samstemmende, at de har styrket både kontakten med virksomheder og den direkte jobformidling betydeligt gennem 2012.

Københavns Jobcenter har gennemført over 1.200 virksomhedsbesøg og foretaget 850 direkte jobformidlinger - hvilket er over dobbelt så mange som året før.

I Esbjerg har jobcenteret skaffet 590 personer job gennem direkte kontakt til virksomhederne, mens der siden november er gennemført 300 ekstraordinære virksomhedsbesøg.

Samtidig har regeringen i løbet af kort tid smidt to akutpakker, en ny uddannelsesydelse til ledige uden dagpenge og en reform af førtidspension og fleksjob på gaden.

"Det er store, store forandringer i det beskæftigelsespolitiske system, som kræver hårdt arbejde at omsætte til praktisk hverdag på jobcentrene. Så hvis ministeren spørger, hvad vi laver, mener jeg, at svaret giver sig selv," siger Peter Thomsen.

Mette Frederiksen svarer igen

Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) medgiver, at det er lovgivningen, som styrer jobcentrenes arbejde.

"Når kontakten til erhvervslivet er blevet så spartansk, som den er mange steder, er det fordi, at der tidligere har været et politisk ønske om at dreje jobcentrene væk fra den måde at arbejde på. Der skal selvfølgelig tages et politisk ansvar for at dreje den anden vej. Derfor har jeg meldt ud som et ministermål, at der skal være endnu tættere kontakt til virksomhederne – og at det er noget, vi skal kigge endnu mere på her i 2013," siger hun.

Det er ikke hendes opgave som minister at bevare et system, som ikke er godt nok, understreger Mette Frederiksen.

"Vi har en meget bureaukratisk lovgivning og nogen ret åbenlyse udfordringer. I den situation kan det ikke nytte noget at lade som om, problemet ikke er der," siger hun, og fortsætter:

"Så når jeg rejser en kritik, er det min opgave som minister. Hvis det skal lykkes at ændre beskæftigelsessystemet til det bedre, skal vi alle sammen kunne håndtere at have en åbenhjertig, men kritisk debat."

Vil fjerne jobcentre fra kommunerne

Bag debatten om jobcentrenes indsats lurer en forestående reform af beskæftigelsessystemet, som angiveligt vil flytte jobcentrene fra kommunerne til regionalt niveau.

Jobcenter-medarbejdernes fagforeninger, HK Kommunal og Dansk Socialrågiverforening, erklærer sig sammen med Kommunernes Landsforening imod en strukturel omlægning.

"Vi anbefaler kraftigt at bevare den nuværende struktur, hvor jobcentrene hører til under kommunerne. En omlægning i regioner vil skabe mere bureaukrati, længere sagsbehandlingstid og medføre flere skift mellem forskellige sagsbehandlere," siger socialrådgivernes formand Majbritt Berlau, som dog er enig i, at en reform af beskæftigelsessystemet er tiltrængt.

Jobcentre i skudlinjen
  • Siden 2009 har beskæftigelsesindsatsen i Danmark været organiseret i kommunale jobcentre.
  • Tidligere hørte dagpengemodtagere under statens arbejdsformidling (AF), mens kommunernes socialforvaltninger tog sig af kontanthjælpsmodtagere.
  • Regeringen er i øjeblikket ved at lægge sidste hånd på en reform af beskæftigelsessystemet.
  • Meget peger på, at indsatsen fremover skal organiseres regionalt eller direkte under staten.
  • Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen gav næring til spekulationerne, da hun i Politiken fremsatte en skarp kritik af kommunernes beskæftigelsesindsats.
  • Her kritiserer hun jobcentrene for at "spilde de langtidslediges tid", nøle med indsatsen over for udfaldstruede dagpengemodtagere og ikke have nok kontakt med erhvervslivet.

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft