Forsvaret skal ind over langt tidligere i processen, når jægersoldater vil fortælle om deres erfaringer. De mest kompromitterende afsløringer skal fremlægges, så de kan blive censureret væk.
Udmeldingen kommer fra Socialdemokraternes udenrigsordfører Mogens Lykketoft, der kræver mere respekt om tavshedspligten.
"Der er brug for, at man meget tidligt i sådan et forløb, hvor en mand vil skrive en bog, finder ud af hvordan Forsvaret får mulighed for at kigge det igennem. Så kan man pege på pasager, hvor man mener, det er i strid med tavshedspligten og kan være en risiko for danske soldater," siger han til Newspaq.
Mogens Lykketoft understreger dog, at soldaten skal have lov til at få sin sag for en domstol, hvis han føler sig uberettiget censureret.
Byretsdommer Bodil Toftemann fandt i sin kendelse i går, at den omstridte bog "Jæger - i krig med eliten" ikke bør offentliggøres af 'sikkerhedsmæssige og militære årsager og af hensyn til 'Danmarks forhold til fremmede magter'.
Alligevel ville hun ikke forbyde bogen, fordi den var optrykt i Politiken, lagt ud på nettet og i øvrigt citeret i flere medier.
Og det rejser, sagde dommeren i går efter kendelsen, spørgsmålet, om 'et fogedforbud - i vore dage, hvor nettet findes - kan udgøre et værn mod spredningen af fortrolige oplysninger'.