Der skal være en økonomisk gulerod til unge, der hurtigt går i gang med en uddannelse. Sådan lyder forslaget fra Arbejdsmarkedskommissionen.
"Vi vil tilskynde de unge til at blive hurtigere færdige med deres uddannelse. Det kan for eksempel ske ved, at man giver en lidt højere SU til unge med tidlig studiestart. Samtidig kan en del af SU'en afhænge af, om de studerende præsterer det forventede på et semester," siger Jørgen Søndergaard, formand for Arbejdsmarkedskommissionen, til Berlingske Tidende.
Der er da også mange penge at hente for staten, hvis de unge bliver hurtigere færdige med en uddannelse. Mindskes de unges forsinkelse gennem uddannelsessystemet med et halvt år, giver det ifølge kommissionens beregninger 2,5 milliarder kroner ekstra hvert år i statskassen.
Undervisningsminister Bertel Haarder (V) har også modtaget Arbejdsmarkedskommissionens udspil, og han vil nu nærstudere detaljerne.
"Jeg studerer med interesse alle forslag, som kan føre til en bedre udnyttelse af de mange offentlige penge, vi bruger på SU. Vi er allerede inde i en udvikling, hvor de studerende bliver hurtigere færdige, men når det gælder om at have de længste studietider i verden, ligger vi fortsat nummer et, og det er ikke en rekord, vi skal rose os af," forklarer han.