Administration 

Hjerneskadet svarer igen: De skulle selv prøve at leve af en førtidspension mod deres vilje

Et hjerneskadet liv skal leves, ikke lides i fattigdom, mener Hans Peter Bak. (Foto: Foto: privat)

Det var på et hængende hår, at Hans Peter Bak overhovedet overlevede en blodprop. Nu prøver han at få det bedste ud af et liv med førtidspension og alvorlig hjerneskade.

Ordene kommer ellers langsomt og til tider famlende. Men når drejer sig om visse politikeres og meningsdanneres holdning til førtidspensionister som ham selv, er det som om, hans galde overvinder det talebesvær, han lider af efter blodprop og hjerneskade.

- Det forarger mig voldsomt, når en meningsdanner som erhvervsmanden Asger Aamund og politikere som Joachim B. Olsen og beskæftigelsesminister Jørn Neergaard (som daværende formand for Dansk Arbejdsgiverforening, red.) siger, at førtidspensionen skal sættes ned for at give folk motivation til at arbejde.

- Jeg kommer aldrig i job igen, og at sætte min pension ned gør mig kun fattigere, siger den 42-årige tidligere it-konsulent Hans Peter Bak.

Løgn

Ved konstant at fokusere på de 800.000 danskere på overførselsindkomst og ved at argumentere for, at de sagtens kan arbejde, hvis de presses hårdt nok økonomisk, binder man befolkningen en løgn på ærmet, mener han.

Og de skaber en stemning, hvor han selv og ligestillede kommer til at skamme sig over den situation, som skæbnen har bragt dem i, oplever førtidspensionisten.   

- TV-programmet Detektor, som går bag om de tal, der verserer i debatten, satte sig jo for et par år siden til at undersøge, hvor mange af de 800.000 på overførselsindkomst, der kunne tage et arbejde. Det var en lille fjerdedel, og det drejede sig om folk på dagpenge og kontanthjælp, påpeger Hans Peter Bak.

Magtede kun 20 minutters arbejde 

Han har fået tilkendt sin førtidspension, efter førtidspensionsreformen trådte i kraft i 2013 og begrænsede adgangen til ordningen. Men kun fordi, han under kommunens sagsbehandling passerede de 40 år. Den politiske målsætning med reformen var først og fremmest at finde alternativer til førtidspension for folk under 40.

Derfor sad mødelederen i rehabiliteringsteamet også flere gange og fastslog ’Du er ikke 40’, da han første gang fik behandlet sin ansøgning om førtidspension af Aarhus Kommune. Og derfor blev det besluttet, at den tidligere it-konsulent endnu engang skulle arbejdsprøves, denne gang i et køkken, selv om alle lægesagkyndige skriftligt havde fastslået, at hans arbejdsevne var lig nul.

I sin sidste arbejdsprøvning havde firmaet ellers opfordret ham til at overveje en førtidspension, fordi han i et ansættelsesforhold med enkelt time om ugen måtte hvile sig allerede efter 20 minutters arbejde.

Kommunen tappede to-tre års energi

Han så dog aldrig køkkenet. Her skred Hjerneskadeforeningen ind og fik helt usædvanligt kommunens pensionsafdeling til at returnere sagen til rehabiliteringsteamet.

Ny mødeleder, ny behandling og en beslutning godt et halvt år senere om, at han kunne få førtidspension i juli, hvor han var fyldt 40 måneden forinden.

 - Aarhus Kommune skylder mig to-tre års energi, siger førtidspensionisten, der kæmper med den voldsomme træthed, som følger af en hjerneskade.

- Usikkerheden i ventetiden slog mig helt ud. Kun min mor, min kæreste og mine venner holdt mig oppe. Jeg var så ked af det, at jeg intet kunne, fortæller Hans Peter Bak.

Han har siden været fanget i en ond spiral, hvor han ikke har energi til den fysiske træning, der ellers er forudsætningen for, at han kan få ny energi.

Hyperaktiv fortid

Før han blev syg, kneb det ikke ligefrem med energien. Ud over jobbet var han medlem af menighedsrådet, medlem af fire bestyrelser og var næstkommanderende i sin gruppe i Hjemmeværnet.  

- Jeg havde to møder om ugen, og jeg nød det. Nu kan jeg meget lidt, er stoppet i menighedsrådet, Hjemmeværnet og næsten alle bestyrelser. Mit liv er vendt på hovedet, fortæller han.

Allerhelst ville han opmuntre sig selv med talemåden ’Man skal være glad for, at man har sit gode helbred’. Men det kan han af gode grunde ikke. Til gengæld har han grund til at glæde sig over, at han overhovedet lever. Det var nemlig på et hængende hår dengang i oktober 2011.

Det var ikke migræne

Han boede alene og var kommet hjem fra undervisning på Aarhus Tech med det, han troede var migræne. To hovedpinepiller og så i seng!

Men da han vågnede to timer senere, kunne han ikke bevæge sin højre side. Han måtte blive liggende og trøstede sig med, at der ville komme håndværkere dagen efter for at se til vinduerne.

Men da han om morgenen ville ud af sengen for at komme ud og tage mod håndværkerne, faldt han bare pladask på gulvet. Han kravlede dog ud til hoveddøren for at være der, når de kom. Men da de endelig kom, kunne han hverken åbne døren eller sige noget.

- Blodproppen havde givet mig afasi og apraksi. Det vil sige, at jeg ikke kunne tale, og at jeg ikke kunne føre en tanke til handling, fortæller Hans Peter Bak.

Håndværkerne gik med uforrettet sag.

Troede, han skulle dø

Derefter gik der tre dage, hvor han sad og håbede på at blive reddet, men på grund af apraksien ikke gjorde noget synderligt for at gøre omverdenen opmærksom på sin hjælpeløshed. Han kunne have banket på radiatorerne, efterrationaliserer han.

Jo, han kom i tanke om mobiltelefonen. Men han havde glemt adgangskoden.

Det var på tredjedagen, at han vidste, han skulle dø. Pakkeposten havde lige været der, men havde bare stået og stirret på det dørhåndtag, Hans Peter Bak prøvede at rykke i indefra, og var gået igen.

De to halve liter vand og de to æbler, der var det eneste han havde haft i køleskabet, var væk.

- Så var det, jeg huskede koden til mobilen. Jeg ringede til min mor, og hun reddede mig, fortæller Hans Peter Bak.

Politikerne skulle selv prøve det

Han havde tabt fire kilo, og Falck-redderne fortalte, at han var halvt blå i ansigtet og havde været tæt på at dø af væskemangel.

Efter hospitalsindlæggelse og genoptræning endte det hele med en førtidspensionering, og den mener Hans Peter Bak ikke, at emsige politikere og meningsdannere bør misunde ham.

- De skulle prøve det selv – at leve af en førtidspension på grund af sygdom og mod deres vilje. Liv, der reddes, skal jo også leves. Ikke lides på grund af fattigdom, mener han.

Rettelse: Parantesen efter 'beskæftigelsesminister Jørn Neergaard' i starten af artiklen, der angiver, at han har udtalt sig som DA-formand er tilføjet mandag 10.10.16.)   

hospital med gæster
Nyheder

Hospitaler åbner dørene: Her kan du komme med bag kulissen

Frihedsgudinden
Nyheder

Dansk eksport til USA bremser efter mange års voldsom vækst

udstilling
Nyheder

Danmark åbner direkte forbindelse til Ukraine: Her kan alle være med

råvarer og hygge på åbent hus
Nyheder

36 steder åbner dørene søndag: Se hvad der sker nær dig

cykelferie
Livsstil

Efteråret nærmer sig: Du kan stadig nå en weekend på cykel

Vejarbejde
Nyheder

Hastighedsgrænsen ved vejarbejder er ikke for sjov

Vinderne
Nyheder

Murstensbyggeri fra 1940'erne vinder stor renoveringspris

regn
Nyheder

Advarsel efter skybrud: Skaderne kan vise sig flere uger senere

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors