Barndomshjemmet er jævnet med jorden, og flere familiemedlemmer er blevet dræbt. Men forældre har han stadig ikke kunne komme i kontakt med.
"Jeg har ikke sovet endnu. Huset, som jeg er vokset op i, er smadret, og nogle slægtninge er døde, har jeg fået fortalt. Jeg kan ikke komme igennem til mine forældre. Jeg har hørt, de skulle være ok, men jeg aner ikke, hvad der sker omkring dem, fortæller Louis ifølge cnn.com
Heroes-skuespilleren voksede op i byen Petionville på Haiti uden elektricitet og rindende vand. Som 12-årig flyttede han til Paris for at blive model, og siden blev han skuespiller. Undervejs har han flittigt sendt penge hjem til forældrene på Haiti.
Nu har skuespilleren startet fonden 'Hollywood Unites for Haiti,' og han opfordrer til at sende penge til det hærgede land. Infrastrukturen er nemlig lige nu så smadret, at mad og anden nødhjælp ikke kan nå frem.