Fire mænd sidder bag lås og slå mistænkt for drabsforsøg, men politiet mangler øjenvidner.
Derfor spørger Midt- og Vestsjællands Politi nu befolkningen, hvad der skete, da skud blev affyret mod to personer på landevejen mellem Ringsted og Køge den 3. september i år.
Politiet har fundet den formodede gerningsbil - en lys grå Mercedes personbil med tag af sort tonet glas.
Årsagen til drabsforsøget skal ifølge politiet findes i et skænderi i København. Et trafikuheld foran Burger King på Rådhuspladsen fik sindene så meget i kog, at det endte med skud på landevejen 40 minutter senere. Vidner, der på dette tidspunkt har set bilen, opfordres til at kontakte politiet.
Kort tid efter ankom to personer i en sort VW Passat stationcar til Køge sygehus' Skadestue. De to personer var begge ramt af skud og svært tilskadekomne.
Der er tale om en 22-årig mand og en 20-årig mand fra Køge. Den 20-årige var ramt af skud i hals og hoved. De blev begge overført til Rigshospitalets traumecenter.
Politiet søger også vidner, der har set Mercedesen undervejs til og under kørsel på landevejen mellem Ringsted og Køge - særligt mellem Lellinge afkørslen og i retning mod Køge lørdag den 3. september 2011 kl. ca. 03.35.
Den 22-årige forlod hospitalet efter få dage, hvorimod den 20-årige i dag fortsat er hospitalsindlagt, men uden for livsfare.
De sigtede og fængslede er en 26-årig mand fra Kalundborg, en 26-årig mand fra København, en 24-årig mand fra København og en 20-årig mand fra København, oplyser politiet.
Alle retsmøder har været afviklet for lukkede døre, og der er navneforbud under sagen.