Fredag aften var skuespillerinden Laura Bach, der blandt andet er kendt fra tv-serien "Den Som Dræber", på gulvet i en vals med sin partner Michael Olesen i Vild med dans.
På tilskuerpladserne sad hendes kæreste, den tidligere minister for socialdemokraterne Dan Jørgensen, og det er vigtigt for debut-danseren, at han bakker op.
- Det betyder enormt meget. Jeg kunne mærke kærligheden helt ovre fra stolene. Det var virkelig dejligt. Han er jo mit anker, siger Laura Bach efter showet, mens hun lader sig falde ind i Dan Jørgensens bløde favn.
Den tidligere minister tager opgaven som heppekor for skuespillerinden ganske alvorligt, og har pæne ord at sige om kærestens danse-evner.
- Jeg vidste jo godt, at hun ville være god, men alligevel havde jeg lidt sommerfugle i maven. Det kan jo gå på alle mulige måder. Men jeg ved, at hun er sej og træner hårdt, og hun plejer at lykkes med de ting, hun gerne vil, siger han stolt.
Selv er han ikke meget for at bevæge hofterne.
- Vi danser ikke særlig meget, indrømmer han og afslører:
- Det er mest kinddans. Jeg er gammel nordfynsk mester i kinddans, det er det eneste jeg kan. Jeg er virkelig dårlig til at danse, og jeg vil ikke rigtig byde folk omkring mig, at de skal kigge på det, siger han.
Laura Bach skal tilbage på dansegulvet næste fredag. Showet sendes på TV2 klokken 20.00.
/ritzau/FOKUS
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.