Efter en meget tæt finale, løb de fire piger i bandet ”Reddi” med sejren i årets danske Melodi Grand Prix.
Nummeret ”The Show” gik bedst ind hos seere og publikum, så nu gælder det den internationale dyst i italienske Torino den 14. maj.
Det er første gang i Dansk Melodi Grand Prixs historie, at en pigegruppe har vundet, så glæden var selvfølgelig stor hos både band og sangskrivere, der blandt andre tæller Chief 1.
Sidstnævnte vil ikke gætte på, hvordan det kommer til at gå sangen og ”Reddi” i konkurrencen i Italien, men andet er også vigtigt.
- Vores ambition er at få gang i en ny generation af børn, der spiller musik.
Vores forventninger er bare er at tage derned og fyre den af, smide stor og positiv energi i hovedet på Europa og være taknemmelige over at være med til så stor en musikfest, siger Chief 1 til Avisen.dk og fortsætter.
- Personligt gider jeg ikke spå om noget, men bare tage en dag af gangen.
Pigerne kommer til gengæld til at fyre den af. Det er det eneste, jeg ved med sikkerhed, siger Chief 1 til Avisen.dk.
Forfatterne bag sangen tæller også Remee, Julia Fabrin Jakobsen og bandets trommeslager Ihan Haydar.
For sidstnævnte er det anden gang, at trommeslageren vinder musikkonkurrencen.
Ihan Haydar var nemlig også med på vinderholdet, da sangen "Should've known better" vandt i 2012.
Har du endnu ikke læst anmeldelsen af det store show i Jyske Bank Boxen i Herning med Tina Müller og Martin Brygmann som værter, så kan du finde den lige her.