Store dele af Grækenland er lammet, efter vrede, græske arbejdere i nat gik i strejke. De protesterer mod de voldsomme besparelser, regeringen har varslet, som skal redde landet fra at gå fallit.
Generalstrejken, der er varslet til at vare 24 timer, har lukket mange skoler, og hospitalerne må sætte deres lid til et nødberedskab. Samtidig holder fly, tog og færger stille, Akropolis og andre turistattraktioner ligger øde hen, og radio og tv-kanaler er tavse, da også landets journalister har nedlagt arbejdet. Både privat og offentligt ansatte havde varslet strejke.
To protestmarcher går i dag gennem Athens gader. Det bliver de første store demonstrationer, siden den græske regering søndag offentliggjorde de spareplaner, der skal redde landet fra økonomisk kollaps.
Og da protestmarcher ofte har udviklet sig voldeligt i Grækenland, er mere end 1.500 betjente er kaldt ind til at holde et vågent øje med de to demonstrationer. Det skriver nyhedsbureauet AP.
Grækenland, der står på randen af statsbankerot, har fået eurolandene til at bevilge et 800 milliarder kroners nødlån til den græske stat.