Administration 

Politiet bukker under med stress

Sparerunder, arbejdspres og hård kriminalitet. Flere betjente sendes nu hjem med stress (Foto: Polfoto)

Flere betjente sendes hjem med stress. Sparerunder, arbejdspres og hård kriminalitet tærer på dem. Det viser en rundringning foretaget af Avisen.dk. "Det her var ikke meningen", lyder det fra DF. Rigspolitiet mener at betjentene overdriver problemet.

Politiet går ned med stress. 

Flere sager, hårdere kriminalitet og store sparerunder har øget arbejdspresset på de danske betjente i en grad, at flere nu sendes hjem med stress og måske i sidste ende helt forlader korpset.

Andre pakker drengedrømmen ned i protest over de pressede arbejdsforhold. 

Det viser en rundringning til alle landets politiforeninger, som Avisen.dk har lavet.

"Stress er et stigende problem. Arbejdsvilkårene i al almindelighed er enormt pressede, og vi ser indikationer på tilbagetrækning og stigende sygefravær," siger Peter Ibsen, der er formand for Politiforbundet.

Han har lyttet til problemer med stress i flere år og forsøgt at råbe cheferne i Rigspolitiet op.

Overfor Avisen.dk henviser Rigspolitiet til, at det samlede sygefravær de seneste fem år kun er steget 0,3 dag og faktisk faldt en smule fra 2009 til 2010.

"Der er ingen tvivl om, at betjente arbejder meget og har meget travlt, og vi kan ikke afvise, at den enkelte kan føle sig stresset. Men der er ikke tal, der dokumenterer det, og vi har ikke hørt om det fra politikredsene," siger Niels-Otto Fisker, pressechef i Rigspolitiet.


Hovedstaden hårdt ramt
Men fra politifolkenes fagforening, Politiforbundet, lyder det fra betjentene i hele landet, at stress og et stort arbejdspres er et problem. Specielt Sjælland og Fyn kan nikke genkendende til stressede arbejdsforhold.

“Der ligger hele tiden sager og venter. Og de sager, man ikke kan nå at følge til dørs, dem får man ondt i maven af. Det er meget frustrerende,” siger Tom Steffensen, formand for Nordsjællands Politiforening.

Han erkender, at der ikke findes tal for hvor mange betjente, der er stressramte.

"Men der er ingen tvivl om, at ret mange betjente er sygemeldte med stresslignende symptomer," siger Steffen Daugaard fra Fyns Politiforening.

I København oplyser politiinspektør Jan Bjørn at 8-10 betjente er helt eller delvist sygemeldt på grund af stress, men at der derudover kan være et mørketal. Han mener ikke, at stressproblemet er voksende. Det gør formand for Københavns Politiforening, Claus Oxfeldt, derimod.

"Der er for få betjente til for mange opgaver. Helt enkelt. Jeg er også sikker på, der er et mørketal, hvor vi ikke ved, hvad sygemeldingen skyldes. Jeg kan se blandt mine kolleger, at stress er et voksende problem," siger Claus Oxfeldt.

I Roskilde er det kun et par uger siden, at politiet i Roskilde sendte endnu en betjent hjem med stress.

Formand for Politiforbundet, Peter Ibsen, kalder det "en lille smule arrogant", at Rigspolitiet henviser til, at sygefraværet ikke er steget.

"Jeg betvivler ikke, at tallene passer, men de siger ikke noget om, hvad fraværet skyldes. Har betjentene virkelig influenza eller er det stress, og dækker tallet over, at færre er kommet til skade i tjenesten, men flere er stress-sygemeldte? Vi hører entydigt fra foreningerne at stress er et voksende problem," siger Peter Ibsen.

Politiet på slankekur - igen

Tal fra Rigspolitiet viser, at 293 betjente leverede politiuniformen tilbage sidste år.

Det er en stigning siden 2007, hvor blot 221 bad om afsked eller pensionering. Tallene afslører ikke, hvorfor betjentene har valgt at forlade korpset.

Men flugten kan meget vel gribe om sig, advarer betjentene.

Flere steder rundt om i landet frygter de lokale politiforeninger den sparerunde, der gik i gang ved årsskiftet.

Samtidig er der sat en stopper for tilgangen af nye betjente. Uddannelsen af politielever er nemlig for tiden er lagt i dvale.

DF: Dette her var ikke meningen

Bunken med sager vokser, forklares det fra hele landet. Og patruljerne på gaden føler sig pressede til det yderste.

"Vi har flere opgaver nu, i forhold til hvor mange betjente vi er. Samtidig er kriminaliteten blevet hårdere og mere umotiveret, hvilket gør den kompliceret at efterforske," siger Flemming Sørensen fra Roskilde Politiklub.

Samtidig kalder de partruljerende betjente det en kilde til stress, at løbe efter mål formuleret af politikerne bag deres skriveborde. Det er mål som bandekriminalitet og terror, som betjentene stadig anser for vigtige. Men de detaljerede krav om antal timer og til dels geografiske indsatser er ude af takt med virkelighedens behov.

Dansk Folkepartis retsordfører understreger, at det aldrig var meningen, at besparelserne skulle køre politiet ned i sokkeholderne. Han finder det derimod bekymrende, at betjente bliver ramt af stress i stigende grad, og at de betjente, Avisen.dk har talt med, samtidig frygter, at besparelserne og en mangel på politielever vil resultere i et overfladisk og sløset opklaringsarbejde.

"Det er at skyde sig selv i foden at effektivisere, hvis de positive tiltag giver sig udslag i stigende sygefravær og en dårligere indsats fra politet," siger han til Avisen.dk

Rigspolitiet: Ingen grund til bekymring

Rigspolitiet mener ikke, at betjentene har grund til bekymring. Meningen med effektiviseringerne er netop at få andre faggrupper til at tage sig af støtte-funktioner som IT, indkøb og økonomi, så de politiuddannede kan beskæftige sig 1000 procent med politiarbejde.

"Målet er at gøre det politifagligt bedre og nemmere så de kan koncentrere sig om efterforskningen af de komplicerede og svære sager, der er blevet flere af," siger Niels-Otto Fisker fra Rigspolitiet.


aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet