Administration 

Michael Falch forelsket i thailandske Ginnalee

Kendte
En midaldrende gråhåret mand
Michael Falch har for første gang i sit liv skrevet et kærlighedsalbum. "Elsker" udkommer i dag. (Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix)

Som 64-årig har Michael Falch skrevet sit første kærlighedsalbum - fordi han ikke kunne lade være. Når forelskelsen banker på, må man overgive sig, mener han.

Det er kun 11 måneder siden, at Michael Falch udkom med albummet "Forår i brystet". Og egentlig var det slet ikke planen, at han skulle udgive ny musik lige foreløbig. Men så blev rocksangeren væltet omkuld af kærligheden i skikkelse af den thailandske kvinde Ginnalee.

- Ja ja, der kan åbenbart også gå ild i gamle huse, siger Michael Falch og griner.

For pludselig væltede sangene ud af ham.

- Det er egentlig ikke, fordi jeg har haft et ønske om det, og pladeselskabet kiggede da også på mig og sagde "allerede?", da jeg kom og sagde, at jeg havde materiale til et nyt album. Men der har ikke været noget at stille op.

- Jeg har været nødt til bare at lade mig rive med. Jeg har ikke bare kunnet lægge 40 sange i skuffen, jeg har haft et behov for at folde dem ud, siger han.

Rendyrket kærlighedsalbum

For 64-årige Michael Falch er det dog langtfra "business as usual" at udgive albummet "Elsker", der er hans 14. soloalbum.

Det er nemlig et rendyrket kærlighedsalbum. En dybtfølt erklæring til den kvinde, han har tabt sit hjerte til, og som nu er udvist af Danmark og befinder sig i Thailand - 8500 kilometer væk fra det liv, de ellers drømmer om at leve sammen.

- Jeg har skrevet kærlighedssange gennem årene, men jeg har aldrig før lavet et album, der består udelukkende af dem. Og som ung havde jeg forsvoret, at det ville ske, hvis jeg havde hørt den tanke, siger han og smiler.

- Men det her album har i den grad bare været at følge mit hjerte. Og det føles virkelig som hjerteblod, der pibler ud i sangene, for der er ikke noget filter - hverken sprogligt eller indholdsmæssigt. Der er ikke noget, der er censureret, siger han.

Målet har været at skrive noget, der er så personligt, at det også rammer andre.

- Selv om det her album er ultrapersonligt for mig - fordi det handler om Ginnalee og mig - så er det noget, jeg tror, er kollektivt stof. Blandt andet det her med at turde at gå ind i en ny kærlighedsrelation og opleve den eufori og usikkerhed og fortvivlelse og sorg, der følger, siger Michael Falch.

- Det koster jo at gå ind i et parforhold. Det er ikke ren gavebod. Det ved vi jo. Der er en pris, men er vi villige til at betale den, så ender det jo meget ofte ret godt, forklarer han.

Udvist af Danmark

Der var dog ikke meget at rafle om for sangeren, da han mødte Ginnalee, der er i 40'erne, og forelskelsen bankede på.

- Kærligheden har så meget power, at den er helt ligeglad med, hvad vi vil. Vi kan ikke tvinge os selv til at blive forelskede i nogen. Det kommer, eller også gør det ikke, siger han.

- Men hvis kærlighedens mulighed opstår - og det er ikke sket ret mange gange i mit liv - så er spørgsmålet, om man tør gå med det. Og her var det altså et forhold til en udvist kvinde, så det var ikke bare sådan lige. Men der var ikke noget at gøre for mig, forklarer han.

Albummet har været en øvelse for sangeren i at blotlægge sig selv og sine følelser.

- Jeg har været nødt til at slippe frygten og turde åbne mig. Også når det bliver så følsomt, som det er at synge om sit kærlighedsliv, forklarer Michael Falch.

- Det har krævet, at jeg ikke er bange for reaktionerne. Jeg kan ikke vide, hvilken jord det her falder i. Det kan godt være, jeg kaster mig for løverne, men så gør jeg det, siger han. Med livserfaringen er kommet en styrke. Det mærker han nu.

Lige lovlig lyrisk

- Jeg skal ikke lefle for nogen. Folk kan sådan set mene, hvad de vil. Det er klart, at mine vildeste Malurt-rockfans måske nok synes, at det her album er lige lovlig lyrisk, og de har måske svært ved at følge med på det trip, og det forstår jeg godt. Og det er i orden.

- Der ligger en styrke i at have det sådan. At erkende, at jeg nok ikke kan tale til alle med den musik. Men der har jeg taget en beslutning på et meget dybt plan om, at jeg altså gør, hvad der passer mig, slår han fast.

Det kan også høres på albummet, hvor Michael Falch har bragt en ganske særlig gæst med ind i ikke bare teksterne, men også i musikken.

- Ginnalee læser på albummet op fra et asiatisk eventyr om fuglekvinden Manola og menneskeprinsen, som mødes og forelsker sig, men som må gå grueligt meget igennem, før de kan få hinanden, fortæller Michael Falch.

- Det gør det ultraspecielt for mig at have hende med på albummet. Det er ikke sikkert, jeg nogensinde kommer til at lave noget lignende igen. Man er nødt til at være i den fortryllelse, som jeg har været i, for at kunne lave det, siger han.

Billet klar til Thailand

Mens sangeren venter på at kunne se sin store kærlighed igen - på hans køleskab hænger stadig en flybillet til Thailand, der nu er blevet konverteret seks gange på grund af coronasituationen - har han haft sin travleste sommer nogensinde.

Herhjemme er kulturlivet åbnet igen, og han har spillet ikke mindre end 43 koncerter denne sommer. Den 1. november drager han på soloturné igen, og til februar venter resten af den udskudte genforeningsturné med bandet Malurt.

Og det er godt for hans mentale vel, at han kan holde sig beskæftiget, siger han.

- Det er klart, at jeg er her, og mit hjerte er i Asien. Det er svært at sætte ord på, men jeg er i en anden sindstilstand, end jeg har været førhen. Og derfor elsker jeg også at være på scenen blandt mine sange. Det er mit hjem. Og de koncerter letter den længsel, jeg har i hjertet.

"Elsker" udkommer i dag den 3. september.

/ritzau/

Af Eva Maria Brandi, Ritzau Fokus

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen