Statsminister Anders Fogh Rasmussen indrømmer nu, at hans tidligere udtalte støtte til de svenske EM-drømme, som han leverede under et besøg hinsidan tidligere på ugen, kun kan have gjaldt svenskernes kamp mod Rusland.
På sin blog afslørede han således fredag aften, at hans sympatier ligger et helt andet sted.
»I mangel af dansk deltagelse havde jeg håbet, at Frankrig – mit andet ’hjemland’ – ville vinde,« skriver Anders Fogh Rasmussen således på sin blog fra EU-topmødet.
På bloggen oplyser Fogh desuden, at han overbragte beklagelser over den franske exit til præsident Nicolas Sarkozy.
Til gengæld lykønskede Fogh den italienske premierminister Silvio Berlusconi med sejren. I det hele taget er det, ifølge Fogh, en særlig disciplin, når store sportsbegivenheder falder sammen med EU-topmøder.
»Det giver altid en særlig stemning. Hvis der er noget stats- og regeringschefer følger levende med i, så er det, hvordan deres hold klarer sig. Der snakkes og drilles på kryds og tværs. Og lykønskes med sejre,« skriver Fogh.
»Torsdag krævede det en særlig disciplin af mine kolleger fra Tyskland og Portugal, Angela Merkel og José Socrates, at holde opmærksomheden på vores møde, mens de to landshold spillede kvartfinale. Merkel syntes naturligvis, at den tyske sejr var velfortjent, mens Socrates fandt Ronaldo & Co’s nederlag uretfærdigt,« skriver Fogh.
Når nu det ikke kan blive Frankrig, der løfter pokalen, ligger Foghs sympatier hos blandt andet Holland og Spanien på grund af deres offensive spil. Men han vil ikke sætte navn på, hvem han håber, vinder turneringen.
»Nogen er sikkert nysgerrige efter at vide, hvem jeg holder med. Svaret er, at jeg nu blot håber, at det hold, der stadig tør holde fast i den offensive indstilling, også vil løbe med pokalen til sidst.«