Administration 

Fogh beklager irsk EU-nej

(Foto: arkivfoto)

(Opdateret 19.30) Irsk minister har erkendt EU-nederlaget. EU skal bruge tid på at løse problemer i stedet for at arbejde med spilleregler og jura, siger Fogh, der 'stærkt' beklager udfaldet af afstemningen.

EU-ledernes mareridt med Lissabon-traktaten er blevet virkelighed.

Med 53,4 procent til ja-siden og 46,6 procent til nej-siden, har irerne ved folkeafstemningen om Lissabon-traktaten forkastet traktaten.

Ingen af EU's ledere ved nu, hvad der reelt kommer til at ske - andet, end at EU er kastet ud i sin værste krise, siden Frankrig og Holland i 2005 forkastede forfatningstraktaten og sendte EU ud i et par års politisk mørke.

Det var da heller ikke en begejstret dansk statsminister, der kommenterede afstemningens resultater.

- Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg stærkt beklager udfaldet af folkeafstemningen i Irland, for vi risikerer en periode, hvor EU igen skal bruge uforholdsmæssigt mange kræfter på at arbejde med traktater, spilleregler og jura i stedet for at bruge kræfterne på at løse problemer, siger Anders Fogh Rasmussen (V).

- Jeg kan ikke sige, hvad modellen kunne tænkes at blive efter nejet. Det vil afhænge af de drøftelser, som alle 27 medlemslande skal have med hinanden, og hvad den irske regering siger, lyder det fra Anders Fogh,

Intet nyt om forbehold

Anders Fogh Rasmussen vil ikke sige noget om, hvad der sker med de danske forbehold, der som ifølge regeringsgrundlaget skal til afstemning i denne valgperiode - og som formentlig skulle til folkeafstemning i efteråret.

Det var i hvert fald planen indtil fredag, da Irland stemte nej.

- Det tjener de danske interesser bedst, at vi kommerhelt og fuldt med i EU, og derfor vil vi af med de danske forbehold. Men nu afventer vi, at den irske regering giver sin vurdering af den nye situation. Derefter skal vi have en drøftelse i EU, hvorefter jeg vil drøfte sagen med partierne i Folketinget, siger Fogh.

Ny Alliance mener, at de europæiske ledere har svigtet.

- EU er i dyb krise. Dybere end de europæiske ledere vil indrømme. Det irske nej vil forstærke krisen, og synliggøre at de europæiske ledere i uhyggelig grad har svigtet. Der mangler økonomiske reformer, der savnes politisk lederskab og de politiske ledere har ikke evnet at formulere en samlende vision for Europa, siger partiets politiske ordfører, Anders Samuelsen.

Ekspert: Det ser sort ud

EU-ekspert Marlene Wind fra Københavns Universitet har svært ved at forestille sig, at der nu kommer en afstemning om de danske forbehold.

- Det ser sort ud for statsministerens køreplan om afstemning om EU-forbeholdene. Afstemningen om forbeholdene er netop bundet op om den nye traktat, så jeg har svært ved at se en afstemning, når traktaten ikke er på plads, siger hun.

Hun mener, det kommer til at tage et godt stykke tid, før en eventuel løsning er på plads.

Den mest sandsynlige model er, at irerne forhandler en særlig løsning på plads – altså nogle irske forbehold af en slags.

- Men, hvad det skal være, er svært at se. Jeg har meget svært ved at se nogen snuptagsløsning. Hvis man ender med at finde en særlig irsk løsning, så er vi langt inde i efteråret, før det kan være på plads. Og derefter skal irerne så tage stilling. Der kan hurtigt gå et år, siger Marlene Wind.

- Det er et hårdt slag for EU. Lissabon-traktaten er en proces, der har været i gang i otte år, og det irske nej er et stort nederlag. Traktaten er reelt faldet nu.

»Politikerne i Irland er pro-EU, og jeg tror, de vil prøve at finde en irsk løsning, men det bliver ikke nemt. Lissabon-traktaten handler meget om større strukturelle ændringer, og der kan et enkelt land ikke stå uden for. Men måske kan man give dem nogle garantier om, at de kan beholde regler mod abort og deres lempelige skattesystem over for virksomheder,« siger Søren Dosenrode, der er lektor på Aalborg Universitet.

Fejrer med gratis sejrs-øl

På den danske nej-side var der til gengæld liv og glade dage.

Mens juni-bevægelsen kalder traktaten for 'død' og mener, at nejet skal bruges til en ny begyndelse med folkelig opbakning, vil Enhedslisten resultatet med gratis Guiness-øl.

Partiet har indbudt til fest foran den irske ambassade i København fredag aften.

Alle EU-lande skal godkende traktaten og Irland er det eneste sted, hvor der afholdes folkeafstemning.

Det irske nej får også direkte betydning for Danmark, idet Danmark med Lissabon-traktaten har fået en tilvalgsordning på det retslige samarbejde, hvor vi kan vælge til og fra. Den mulighed er foreløbig faldet efter nej'et i Irland.

Tre millioner irere havde muligheden for at stemme - 42 procent benyttede sig af den.

faktaboks

Den omstridte traktat

De 27 EU-lande blev i 2007 enige om en ny traktat for EU, Lissabon-traktaten.

Traktaten kan kun træde i kraft, hvis alle lande siger ja til den.

Lissabon-traktaten skal strømline EU og gøre det nemmere at træffe beslutninger med de mange nye medlemmer i EU.

Traktaten indfører også en slags udenrigsminister og en fast formand (i folkemunde kaldet en EU-præsident).

Kritikerne af traktaten peger på, at den fratager landene suverænitet og gør de små landes indflydelse mindre.

De danske forbehold

Danmark har områder, hvor vi står uden for EU-samarbejdet. De blev indført efter Danmarks nej til Maastricht-traktaten i 1992.

1. Det økonomiske forbehold: Danmark er ikke med i den fælles valuta, euroen.

2. Forsvars-forbeholdet: Danmark deltager ikke i EU's fælles militære aktioner.

3. Det retlige forbehold: Danmark ligger ikke automatisk under for EU's fælles regler inden for politi- og asylområdet.

4. Unionsborgerskab: Et EU-borgerskab må ikke træde i stedet for et dansk statsborgerskab.

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt amerikansk parti i protest mod Trumps lovpakke

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød