En helikopter tilhørende FN's fredsmission i Sydsudan er skudt ned fredag eftermiddag af sydsudanske soldater. Det siger en talsmand for FN.
Alle fire om bord er omkommet, siger talsmanden, Kieran Dwyer.
En unavngiven russisk diplomat siger dog til nyhedsbureauet Interfax, at der var fem personer om bord, deriblandt fire russere, men at alle fem er blevet dræbt.
Omstændighederne omkring nedskydningen er endnu ikke klarlagt, men det vides, at helikopteren er russisk bygget, af typen Mi-8 og ejet af et russisk firma, der har udlånt helikopteren til fredsmissionen Unmiss.
En talsmand for den sydsudanske hær siger, at det ikke er sydsudanske soldater, der har skudt helikopteren ned.
- Det er ikke vore soldater, der har ramt den og skudt den ned, siger talsmanden, Kella Kueth.
Han siger derimod, at det er medlemmer af en oprørsgruppe, der ledes af oprørslederen David Yau Yau, som står bag nedskydningen.
Helikopteren var på en overvågningsmission i et område, hvor der i de seneste dage har været sammenstød mellem sydsudanske regeringssoldater og væbnede oprørere.
Sydsudan har været præget af uro, siden landet blev selvstændigt i juli i 2011. Unmiss blev oprettet i forbindelse med Sydsudans løsrivelse fra Sudan og for at holde de to landes regeringssoldater fra hinanden.
Sydsudan og Sudan er stadig uenige om grænsedragningen mellem de to lande. De er især uenige om et område, hvor der er store olieforekomster, og de to landes soldater har flere gange være i kamp de seneste 16 måneder.
Fredsforhandlinger mellem de to lande har dog mindsket spændingen på grænsen, og der er tegn på, at en forhandlingsløsning er på vej.
/ritzau/Reuters