- Nogle gange gælder det altså om at holde tungen lige i munden.
Måske skulle kaptajnen på et fly fra Iran Air have lyttet en smule bedre til det snusfornuftige mormor-råd, inden han mødte på job her til formiddag.
Med 172 mennesker ombord - heraf 149 passagerer - kørte han nemlig af startbanen i Arlanda lufthavnen nær den svenske hovedstad, Stockholm.
Uheldet skete klokken kvart i et her til eftermiddag. Knap to timer senere havde den sidste person forladt flyet. Ingen meldes at have fået så meget som en skræmme.
"Hvorfor flyet kørte af startbanen, ved vi ikke," lyder det fra redningstjenestens Hans Arvedahl ifølge Aftonbladet.se.
Lufthavnen er dog allerede nu ude og vaske hænder.
"Det er ganske enkelt usandsynligt, at uheldet skyldes startbanens beskaffenhed. Vi sørger hele tiden for at holde den i god stand," siger Anders Bredfell, der er pressechef i på Arlanda.
Han fortæller endvidere, at stemningen blandt passagerer ikke led under den usædvanlige oplevelse.