Det var ikke kun kronprins Frederik, sportsfolk og den danske presse, som havde tænkt sig at møde op til det arrangement, som skulle hylde dansk idræt den 29. december 2010 i JP/Politikens Hus.
Også tre af de nu fire terrorsigtede mænd havde planer om at storme stedet - netop fordi de vidste, at der var mange betydningsfulde mennesker tilstede i huset den dag.
"Der er ikke noget i sagen, der tyder på, at kronprinsen var det specifikke mål. Men der er noget der tyder på, at arrangementet var målet," understregede anklager Henrik Plæhn i retten i Glostrup i dag.
Her sidder fire mænd tiltalt efter den strengeste terrorparagraf for at have planlagt at rejse til Danmark med våben og ammunition for i JP/Politikens Hus at ville myrde et ukendt antal personer.
Terrorangrebet skulle ifølge anklagerne finde sted om den 29. december, hvor der klokken 17 i JP/Politikens Hus blev holdt et arrangement for hylde dansk idræt.
Tre af de sigtede blev anholdt i en lejlighed i udkanten af København 29. december 2010, mens den sidste af dem blev anholdt i Sverige.
Med sig havde mændene en maskinpistol, en ni-millimeter pistol samt 122 skarpe skud og 200 plasticstrips, der kunne bruges som håndjern.
Motivet for det formodede terrorangreb skulle ifølge myndighederne være hævn over de Muhammed-tegninger, som Jyllands-Posten bragte 30. september 2005.