Administration 

Feature: Manden der myrdede Stine (2 af 2)

Drabet på Stine (2:2) - Fem mænd er helt centrale i Stine Geislers sidste døgn i live. To af mændene har politiet afhørt igen og igen. De tre andre mænd har politiet aldrig fået fat i.

• Seks kvindedrab der aldrig blev opklaret
• Drabet på Stine Geisler

Den nat, Stine Geisler dør, sidder en mand sidst i 20 erne på Café Floss få meter fra den kælder, Stine bliver dræbt i.

Manden er dybt kriminel og har drevet bordeller, siden han var 18.

Han har ry for at gå pludseligt grassat og afstraffe kvinder. Han tager især kvælertag på dem. Manden kalder sig for Mr. Smiley.

Få år før han sidder på Café Floss, er hans kæreste død af en overdosis narko. I det kriminelle miljø er folk helt sikre på, at manden på Floss gav kæresten den dødelige dosis.

I dagene efter Stine Geislers død er han voldsomt interesseret i drabet. Han læser alt, hvad aviserne skriver om mordet. Derefter flytter han pludselig fra sit værelse i Pisserenden.

Et år efter Stine Geislers død forsvinder en 24-årig kvinde pludselig. Hun er aldrig set siden. Denne kvinde var kæreste med manden på Floss.

Morderens initialer

Tre år efter Stine Geislers død bliver en kvinde i Laksegade ligeledes myrdet. Hun er 33 år og børsmægler.

Hendes hoved bliver smadret med en hammer, og til sidst bliver hun kvalt og smidt ind i et skab.

Denne kvinde var også kæreste med manden, der kort før Stine-drabet sad på Café Floss.

Manden bliver idømt 15 års fængsel for mordet på kvinden i skabet. Politiet interesserer sig også voldsomt for hans færden, den nat Stine Geisler døde.

Der bliver også spekuleret meget i, at det mærke, der blev ridset ind i Stine Geislers arm, kan være initialerne P.K. Mr. Smileys initialer er P.K.

I fængslet betragter de andre fanger ham som en massemorder, der har dræbt fire kvinder. En af de fire er Stine.

Men politiet har aldrig formået at placere ham i kælderen sammen med Stine, den nat hun dør. Dermed er han nu ude af denne historie.

Den afviste mand

Natten før Stine Geisler dør, har hun et voldsomt skænderi på Sabines Cafeteria.

Det er tidligt på sommeren, og det meste af Københavns indre by er på den anden ende på grund af det store pinsekarneval. På Sabines er der god gang i den.

Det lille lokale er fyldt op. En af gæsterne er en mand i starten af 30’erne.

Han er en del af samme inderkreds på Sabines, som Stine Geisler også er en del af.

Han bliver beskrevet som både sød og charmerende – og som ubehagelig og rædselsfuld.

Kort før Stines død har hun bevidst forsøgt at gøre sig mindre attraktiv over for mænd. Hun har klippet håret kort og prøvet at tage på i vægt.

Nu siger manden noget nedsættende til Stine. Noget, der gør hende meget vred. Hendes øjne lyner mod ham, og de har et hurtigt og voldsomt skænderi. Ikke mange når at opfatte det.

Senere mener politiet, at skænderiet udspringer af, at manden gerne vil have et forhold til Stine, og at hun nu afviser ham. Det mener politiet er et motiv.

Vennernes ven

Manden, der skændtes med Stine, er gennem mange år en af politiets absolutte hovedmistænkte. Efterforskningslederen i sagen betragter ham den dag i dag som Stine Geislers mulige morder.

Men den mand har én ting tilfælles med de andre hovedmistænkte: Der er ingen beviser imod ham.

Der er intet, der hævet over enhver tvivl kan fastslå, at bare en af mændene var i kælderen sammen med Stine den nat.

Men hvis han er morderen – så var det i miljøet på Sabines Cafeteria, at morderen lærte Stine at kende. Hvis han er morderen, så var morderen Stines venners ven.

De ukendte mænd

Ud over Mr. Smiley og manden, hun skændes med natten før sin død, er der tre andre mænd i de sidste dage af Stine Geislers liv.

Ingen ved, hvem de er. Men de bliver alle set af vidner og er helt centrale i politiets efterforskning.

Ifølge signalementerne er de tre mænd næsten jævnaldrende. To af dem har det samme tøj på – nemlig læderbukser og en sort undertrøje.

Endelig har de alle tre en mærkelig tendens til at opholde sig præcis dér, hvor også Stine Geisler er på tre afgørende tidspunkter.

Måske er de tre mænd én og samme mand.

Nedtælling til mord

Den første af de ukendte mænd møder Stine pinsesøndag den 3. juni, som er hendes sidste dag i live. Hun er på arbejde på en café. Den første af de ukendte mænd kommer ind på caféen, og Stine sætter sig ved et bord sammen med ham. De taler kort sammen. Så forlader han caféen igen.

Ingen ved, hvad de taler om. Manden er aldrig blevet fundet.

Ubesvaret opkald

Efter vagten mødes Stine med sin hemmelige elsker på Sabines.

Kort efter cykler hun til en fødselsdagsfest på Østerbro. Hun virker rastløs og spekulativ, og hun betror en af gæsterne, at hun er ked af det, fordi hun har gjort det forbi med en gift mand, som hun stadig er dybt forelsket i.

Den mand er elskeren. Stine låner telefonen og ringer uden at få forbindelse. Ingen ved, hvem hun ringer til.

Sammen med de andre fra festen går hun mod den indre by. Klokken 02.30 skilles hun fra dem på Højbro Plads mellem Storkespringvandet og Christiansborg. Hun vil være frisk til at læse til eksamen næste dag. Stine virker glad nu. Byen er stadig fuld af karneval. Hun trækker sin cykel. Vidner ser en pige, der kan være Stine, klokken 02.45 og 02.52.

Politiet ved dog ikke sikkert, at pigen er Stine. På det tidspunkt burde hun også være nået til sin bopæl, hvis hun cyklede direkte hjem.

Manden foran porten

Klokken 02.55 er Stine enten nået hjem – eller også er hun lige på trapperne. På det tidspunkt kommer en vægter gående gennem Teglgårdsstræde.

Han får øje på en mand, der står foran porten ind til Stines baggård – og dermed også til den kælder, hun bliver fundet i 16 timer efter.Porten er åben.

Manden er 25-30 år gammel. Han har læderbukser og en sort undertrøje på. Da han får øje på vægteren, skynder han sig væk.

En uge før Stine dør, taler hun modvilligt med en mand i præcis det samme tøj. Heller ingen af disse to ukendte mænd har politiet nogensinde fundet.

Vægteren går ind i gården og konstaterer, at alt er normalt. Så lukker han porten igen.

Han lægger ikke mærke til, om der står en sort bedstemorcykel parkeret i cykelstativet.

Men hvis der gør det, så befinder Stine sig i kælderen i gården, mens vægteren går rundt derinde. Hvis hun er i kælderen, er hun måske allerede død.

Den døde pige

16 timer senere finder en mand en død pige i en kælder. Det er mandag den 4. juni, klokken er 18.50.

Hendes hænder er bundet på ryggen med en ledning, der er spændt om hendes hals. Hendes ansigt ligger ned mod gulvet. Hun har to karklude stoppet ind i munden.

Der er hældt voks ud over hendes krop. På hendes underarm er der ridset et mærke. På gulvet ligger hendes nøgler. Hun har tabt dem ud af sin hånd.

Det er 17 år siden. Tusinder er blevet afhørt. Mange er blevet mistænkt. Ingen er blevet dømt.

Tilbage er blot dette:

Der er en kælder, og der er en pige, og i kælderen ligger pigen og er død.

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner