På trods af snefald og glatte veje overalt i landet har Falck haft relativt få udrykninger i nat.
Tidligere på vinteren var telefonen ellers rødglødende hos Falck, men nu ser det ud til, at danskerne har vænnet sig til sneen.
"Nu har vi efterhånden været på to måneders glatføre-kursus alle sammen. Og det har gjort, at vi tilsyneladende kører efter forholdene. Det er rart," siger Falcks kommunikationschef, Louis Honore.
150 gange måtte Falck rykke ud i nat. Normalt ligger antallet af opgaver på mange hundrede, når det sner og blæser kraftigt.
"Vi har ikke haft så forfærdelig meget at lave siden midnat. De 150 opgaver er noget mindre, end vi har været vant til i den her vinter," siger Louis Honore.
Natten igennem har der været flest opgaver i den sydlige del af landet. Falck regner med, at tirsdagen bliver en stille og rolig dag.
"Vi kan se på vejrudsigten, at det holder op med at sne de fleste steder, så mon ikke vi får ryddet den pukkel af vejen, som vi har fået oparbejdet i går," siger Louis Honore.