Folkene bag smartphone-applikationen Snapchat udvider nu programmet med endnu en funktion. Fremover er det muligt for brugere i USA at sende og modtage penge via funktionen Snapcash.
Har du ikke hørt om Snapchat tidligere, er her en kort beskrivelse:
* Snapchat har eksisteret siden september 2011 og har over 100 millioner brugere om måneden.
* Virksomheden vurderes at have en markedsværdi på omkring 10 milliarder dollar (59 milliarder kroner).
* Det er primært børn og unge, der bruger appen. Halvdelen af brugerne er i aldersgruppen 13-17 år, mens 70 procent er under 25 år.
* Snapchat gør det muligt at sende billeder og video til sine venner. Til forskel fra andre billeddelingsprogrammer slettes billederne efter få sekunder hos modtagerne, hvilket kan friste brugere til at sende mere vovede billeder til deres venner.
* Tager modtageren et skærmbillede, får afsenderen besked om dette.
* Flere programmer som for eksempel Snapsave og Snaphack gør det dog muligt for modtagere af snaps, som beskederne bliver kaldt, at lagre billederne eller videoerne, uden at afsenderen får besked.
* Snapchat indførte i oktober for første gang reklamer på en del af applikationens funktioner.
Kilde: Dagbladet.no og forbes.com.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.