FAKTA: Sådan er borgmesterposterne faldet ud

Slagelse har som den sidste kommune fået en aftale om borgmesterposten. Den bliver delt mellem to partier.
John Dyrby Paulsen (S) og Villum Christensen (LA) får to år hver som borgmester i Slagelse Kommune.
John Dyrby Paulsen (S) og Villum Christensen (LA) får to år hver som borgmester i Slagelse Kommune. Foto: Claus Bech/Scanpix

Landets sidste kommune har fået en aftale om borgmesterposten - og en opsigtsvækkende en af slagsen.

I Slagelse er Liberal Alliance og Socialdemokratiet blevet enige om at dele borgmesterposten i Slagelse de næste fire år.

Se alle borgmestrene her:

Albertslund: Steen Christiansen (S) - genvalg.

Allerød: Karsten Längerich (V) - nyvalg.

Assens: Søren Steen Andersen (V) - genvalg.

Ballerup: Jesper Würtzen (S) - genvalg.

Billund: Ib Kristensen (V) - genvalg.

Bornholm: Winni Grosbøll (S) - genvalg.

Brøndby: Kent Max Magelund (S) - tiltrådt 1. marts 2016.

Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) - genvalg.

Dragør: Eik Dahl Bidstrup (V) - genvalg.

Egedal: Karsten Søndergaard (V) - genvalg.

Esbjerg: Jesper Frost Rasmussen (V) - nyvalg.

Fanø: Kristine Kaas Krog (Fanø Lokalliste) - nyvalg

Favrskov: Nils Borring (S) - genvalg.

Faxe: Ole Vive (V) - nyvalg.

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) - genvalg.

Fredericia: Jacob Bjerregaard (S) - genvalg.

Frederiksberg: Jørgen Glenthøj (K) - genvalg.

Frederikshavn: Birgit Stenbak Hansen (S) - genvalg.

Frederikssund: John Schmidt Andersen (V) - genvalg.

Furesø: Ole Bondo Christensen (S) - genvalg.

Faaborg-Midtfyn: Hans Stavnsager (S) - nyvalg.

Gentofte: Hans Toft (K) - genvalg.

Gladsaxe: Trine Græse (S) - genvalg. Tiltrådt 10. juli 2017.

Glostrup: John Engelhardt (V) - genvalg.

Greve: Pernille Beckman (V) - genvalg.

Gribskov: Anders Gerner Frost (Nytgribskov) - nyvalg.

Guldborgsund: John Brædder (Guldborgsundlisten) - genvalg.

Haderslev: H.P. Geil (V) - genvalg.

Halsnæs: Steffen Jensen (S) - nyvalg.

Hedensted: Kasper Glyngø (S) - nyvalg.

Helsingør: Benedikte Kiær (K) - genvalg.

Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) - genvalg.

Herning: Lars Krarup (V) - genvalg.

Hillerød: Kirsten Jensen (S) - nyvalg.

Hjørring: Arne Boelt (S) - genvalg.

Holbæk: Christina Krzyrosiak Hansen (S) - nyvalg.

Holstebro: Hans Christen Østerby (S) - genvalg.

Horsens: Peter Sørensen (S) - genvalg.

Hvidovre: Helle Moesgaard Adelborg (S) - genvalg.

Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) - genvalg.

Hørsholm: Morten Slotved (K) - genvalg.

Ikast-Brande: Ib Boye Lauritsen (V) - nyvalg.

Ishøj: Ole Bjørstorp (S) - genvalg.

Jammerbugt: Mogens Gade (V) - genvalg.

Kalundborg: Martin Damm (V) - genvalg.

Kerteminde: Kasper Olesen (S) - nyvalg.

Kolding: Jørn Pedersen (V) - genvalg.

København: Frank Jensen (S) - genvalg.

Køge: Marie Stærke (S) - nyvalg.

Langeland: Tonni Hansen (SF) - nyvalg.

Lejre: Carsten Rasmussen (S) - tiltrådt september 2016.

Lemvig: Erik Flyvholm (V) - genvalg.

Lolland: Holger Schou Rasmussen (S) - genvalg.

Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) - genvalg.

Læsø: Karsten Nielsen (DF) - nyvalg.

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) - genvalg.

Middelfart: Johannes Lundsfryd Jensen (S) - tiltrådt 4. september 2017.

Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) - genvalg.

Nordfyn: Morten Andersen (V) - genvalg.

Norddjurs: Jan Petersen (S) - genvalg.

Nyborg: Kenneth Muhs (V) - genvalg.

Næstved: Carsten Rasmussen (S) - genvalg.

Odder: Uffe Jensen (V) - genvalg.

Odense: Peter Rahbæk Juel (S) - tiltrådt 1. januar 2017.

Odsherred: Thomas Adelskov (S) - genvalg.

Randers: Torben Hansen (S) - nyvalg.

Rebild: Leon Sebbelin (R) - genvalg.

Ringkøbing-Skjern: Hans Østergaard (V) - nyvalg.

Ringsted: Henrik Hvidesten (V) - genvalg.

Roskilde: Joy Mogensen (S) - genvalg.

Rudersdal: Jens Ive (V) - genvalg.

Rødovre: Erik Nielsen (S) - genvalg.

Samsø: Marcel Meijer (S) - genvalg.

Silkeborg: Steen Vindum (V) - genvalg.

Skanderborg: Jørgen Gaarde (S) - genvalg.

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) - genvalg.

Slagelse: John Dyrby Paulsen (S) og Villum Christensen (LA) deles om posten - nyvalg.

Solrød: Niels Hörup (V) - genvalg.

Sorø: Gert Jørgensen (K) - genvalg.

Stevns: Anette Mortensen (V) - nyvalg.

Struer: Niels Viggo Lynghøj (S) - nyvalg.

Svendborg: Bo Hansen (S) - nyvalg.

Syddjurs: Ole Bollesen (S) - nyvalg.

Sønderborg: Erik Lauritzen (S) - genvalg.

Thisted: Ulla Vestergaard (S) - nyvalg.

Tønder: Henrik Frandsen (V) - tiltrådt maj 2016.

Tårnby: Allan Andersen (S) - nyvalg.

Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) - genvalg.

Varde: Erik Buhl (V) - genvalg.

Vejen: Egon Fræhr (V) - genvalg.

Vesthimmerland: Per Bach Laursen (V) - nyvalg.

Vejle: Jens Ejner Christensen (V) - tiltrådt 1. marts 2017.

Viborg: Ulrik Wilbek (V) - nyvalg.

Vordingborg: Mikael Smed (S) - nyvalg.

Ærø: Ole Wej Petersen (S) - nyvalg.

Aabenraa: Thomas Andresen (V) - genvalg.

Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) - genvalg.

Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) - genvalg.

Kilder:

/ritzau/

Følg os på Facebook

Så får du nyheder direkte leveret, og kan deltage i debatten på vores artikler.