Efter optælling af de personlige stemmer er der nu sat navne på 179 folketingsmedlemmer. Det er 70 kvinder og 109 mænd.
10 partier er repræsenteret i Folketinget, og her er en oversigt over, hvilke kandidater der er valgt, og hvor deres mandater er faldet.
* SOCIALDEMOKRATIET - 48 mandater (12 kvinder og 36 mænd).
Københavns Storkreds: Pernille Rosenkrantz-Theil, Peter Hummelgaard, Lars Aslan Rasmussen.
Københavns Omegns Storkreds: Mattias Tesfaye, Morten Bødskov, Jeppe Bruus og Kasper Sand Kjær.
Nordsjællands Storkreds: Nick Hækkerup, Rasmus Stoklund, Henrik Møller.
Bornholms Storkreds: Lea Wermelin.
Sjællands Storkreds: Magnus Heunicke, Astrid Krag, Kaare Dybvad, Rasmus Horn Langhoff, Lennart Damsbo-Andersen, Kasper Roug, Mette Gjerskov, Henrik Sass Larsen.
Fyns Storkreds: Dan Jørgensen, Trine Bramsen, Bjørn Brandenborg, Jan Johansen, Julie Skovsby.
Sydjyllands Storkreds: Benny Engelbrecht, Anders Kronborg, Jesper Petersen, Troels Ravn, Birgitte Vind, Christian Rabjerg Madsen.
Østjyllands Storkreds: Nicolai Wammen, Leif Lahn Jensen, Henrik Dam Kristensen, Camilla Fabricius, Jens Joel, Malte Larsen, Daniel Toft Jakobsen.
Vestjyllands Storkreds: Annette Lind, Thomas Jensen, Mogens Jensen, Anne Paulin.
Nordjyllands Storkreds: Mette Frederiksen, Bjarne Laustsen, Simon Kollerup, Flemming Møller Mortensen, Orla Hav, Rasmus Prehn, Ane Halsboe-Jørgensen.
* VENSTRE - 43 mandater (15 kvinder og 28 mænd).
Københavns Storkreds: Tommy Ahlers, Jan E. Jørgensen, Martin Geertsen.
Københavns Omegns Storkreds: Karen Ellemann, Mads Fuglede, Kim Valentin.
Nordsjællands Storkreds: Sophie Løhde, Hans Andersen, Claus Hjort Frederiksen.
Bornholms Storkreds: Peter Juel-Jensen.
Sjællands Storkreds: Lars Løkke Rasmussen, Marcus Knuth, Jacob Jensen, Morten Dahlin, Bertel Haarder, Stén Knuth, Louise Schack Elholm.
Fyns Storkreds: Lars Chr. Lilleholt, Erling Bonnesen, Marlene Ambo-Rasmussen, Jane Heitmann.
Sydjyllands Storkreds: Ellen Trane Nørby, Anni Matthiesen, Hans Christian Schmidt, Eva Kjer Hansen, Christoffer Aagaard Melson, Ulla Tørnæs.
Østjyllands Storkreds: Jakob Ellemann-Jensen, Michael Aastrup Jensen, Britt Bager, Troels Lund Poulsen, Fatma Øktem, Heidi Bank.
Vestjyllands Storkreds: Inger Støjberg, Kristian Jensen, Thomas Danielsen, Carsten Kissmeyer, Kristian Pihl Lorentzen.
Nordjyllands Storkreds: Preben Bang Henriksen, Karsten Lauritzen, Marie Bjerre, Torsten Schack Petersen, Anne Honoré Østergaard.
* DANSK FOLKEPARTI - 16 mandater (6 kvinder og 10 mænd).
Københavns Storkreds: Peter Skaarup.
Københavns Omegns Storkreds: Pia Kjærsgaard.
Nordsjællands Storkreds: Morten Messerschmidt.
Sjællands Storkreds: Søren Espersen, René Christensen, Liselott Blixt.
Fyns Storkreds: Jens Henrik Thulesen Dahl, Alex Ahrendtsen.
Sydjyllands Storkreds: Kristian Thulesen Dahl, Marie Krarup, Karina Adsbøl.
Østjyllands Storkreds: Hans Kristian Skibby, Mette Hjermind Dencker.
Vestjyllands Storkreds: Dennis Flydtkjær.
Nordjyllands Storkreds: Bent Bøgsted, Lise Bech.
* DE RADIKALE - 16 mandater (9 kvinder og 7 mænd).
Københavns Storkreds: Ida Auken, Jens Rohde, Samira Nawa.
Københavns Omegns Storkreds: Sofie Carsten Nielsen, Stinus Lindgreen.
Nordsjællands Storkreds: Martin Lidegaard, Kristian Hegaard.
Sjællands Storkreds: Zenia Stampe, Kathrine Olldag.
Fyns Storkreds: Rasmus Helveg Petersen.
Sydjyllands Storkreds: Lotte Rod.
Østjyllands Storkreds: Morten Østergaard, Katrine Robsøe, Anne Sophie Callesen.
Vestjyllands Storkreds: Andreas Steenberg.
Nordjyllands Storkreds: Marianne Jelved.
* SF - 14 mandater (11 kvinder og 3 mænd).
Københavns Storkreds: Pia Olsen Dyhr, Carl Valentin, Halime Oguz.
Københavns Omegns Storkreds: Ina Strøjer-Schmidt.
Nordsjællands Storkreds: Trine Torp.
Sjællands Storkreds: Jacob Mark, Astrid Carøe, Anne Valentina Berthelsen.
Fyns Storkreds: Karsten Hønge.
Sydjyllands Storkreds: Karina Lorentzen Dehnhardt.
Østjyllands Storkreds: Kirsten Normann Andersen, Charlotte Broman Mølbæk.
Vestjyllands Storkreds: Signe Munk.
Nordjyllands Storkreds: Lisbeth Bech Poulsen.
* ENHEDSLISTEN - 13 mandater (6 kvinder og 7 mænd).
Københavns Storkreds: Pernille Skipper, Rosa Lund, Rune Lund, Jette Gottlieb.
Københavns Omegns Storkreds: Søren Søndergaard.
Nordsjællands Storkreds: Mai Villadsen.
Sjællands Storkreds: Christian Juhl, Eva Flyvholm.
Fyns Storkreds: Victoria Velasquez.
Sydjyllands Storkreds: Henning Hyllested.
Østjyllands Storkreds: Søren Egge Rasmussen (Nikolaj Villumsen blev valgt til både Europa-Parlamentet og Folketinget og giver sit folketingsmandat videre til Søren Egge Rasmussen).
Vestjyllands Storkreds: Jakob Sølvhøj.
Nordjyllands Storkreds: Peder Hvelplund.
* DE KONSERVATIVE - 12 mandater (6 kvinder og 6 mænd).
Københavns Storkreds: Katarina Ammitzbøll.
Københavns Omegns Storkreds: Rasmus Jarlov.
Nordsjællands Storkreds: Mette Abildgaard, Birgitte Bergman.
Sjællands Storkreds: Naser Khader, Brigitte Klintskov Jerkel.
Fyns Storkreds: Mai Mercado.
Sydjyllands Storkreds: Niels Flemming Hansen.
Østjyllands Storkreds: Mona Juul.
Vestjyllands Storkreds: Søren Pape Poulsen, Orla Østerby.
Nordjyllands Storkreds: Per Larsen.
* ALTERNATIVET - 5 mandater (1 kvinde og 4 mænd).
Københavns Storkreds: Uffe Elbæk.
Københavns Omegns Storkreds: Sikandar Siddique.
Sjællands Storkreds: Rasmus Nordqvist.
Østjyllands Storkreds: Torsten Gejl.
Nordjyllands Storkreds: Susanne Zimmer.
* NYE BORGERLIGE - 4 mandater (2 kvinder og 2 mænd).
Nordsjællands Storkreds: Mette Thiesen.
Sjællands Storkreds: Peter Seier Christensen.
Sydjyllands Storkreds: Pernille Vermund.
Østjyllands Storkreds: Lars Boje Mathiesen.
* LIBERAL ALLIANCE - 4 mandater (0 kvinder og 4 mænd).
Københavns Storkreds: Simon Emil Ammitzbøll-Bille.
Sydjyllands Storkreds: Henrik Dahl.
Østjyllands Storkreds: Ole Birk Olesen.
Vestjyllands Storkreds: Alex Vanopslagh.
* Nordatlantiske mandater: 4 (2 kvinder og 2 mænd).
GRØNLAND:
Inuit Ataqatigiit: Aaja Chemnitz Larsen.
Siumut: Aki-Matilda Høegh-Dam.
FÆRØERNE:
Sambandspartiet: Edmund Joensen.
Socialdemokratiet: Sjúrdur Skaale.
Kilder: Ritzau, Danmarks Statistik.
/ritzau/