FAKTA: Her er borgmestrene på plads

I 97 af 98 kommuner er borgmesterposten efter alt at dømme på plads, og det er kun Slagelse, der mangler.

I stort set alle af landets kommuner synes det at stå klart, hvem der bliver borgmester i de kommende fire år.

De politiske forhandlinger i de enkelte kommuner kan dog løbe helt frem til det konstituerende møde, som afholdes i perioden 1. til 15. december. De nye kommunalbestyrelser og byråd tiltræder 1. januar 2018.

Senest er borgmesterposten på Læsø kommet på plads, hvor Karsten Nielsen fra Dansk Folkeparti skal sidde på posten indtil næste kommunalvalg.

I Slagelse arbejder Venstre fortsat på at skaffe flertal for en V-borgmester. Slagelse er den sidste kommune, der mangler en konstituering.

John Dyrby Paulsen (S) var ellers hurtigt ude på valgnatten og erklære, at han havde et flertal bag sig, men forhandlingerne om konstitueringen trækker ud.

Nedenfor følger en liste med de borgmestre, der efter alt at dømme er på plads.

Indtil videre giver det Socialdemokratiet 46 borgmesterposter, Venstre 37, De Konservative otte, lokallister tre, SF, Dansk Folkeparti og De Radikale hver én:

Albertslund: Steen Christiansen (S) - genvalg.

Allerød: Karsten Längerich (V) - nyvalg.

Assens: Søren Steen Andersen (V) - genvalg.

Ballerup: Jesper Würtzen (S) - genvalg.

Billund: Ib Kristensen (V) - genvalg.

Bornholm: Winni Grosbøll (S) - genvalg.

Brøndby: Kent Max Magelund (S) - tiltrådt 1. marts 2016.

Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) - genvalg.

Dragør: Eik Dahl Bidstrup (V) - genvalg.

Egedal: Karsten Søndergaard (V) - genvalg.

Esbjerg: Jesper Frost Rasmussen (V) - nyvalg.

Fanø: Kristine Kaas Krog (Fanø Lokalliste) - nyvalg

Favrskov: Nils Borring (S) - genvalg.

Faxe: Ole Vive (V) - nyvalg.

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) - genvalg.

Fredericia: Jacob Bjerregaard (S) - genvalg.

Frederiksberg: Jørgen Glenthøj (K) - genvalg.

Frederikshavn: Birgit Stenbak Hansen (S) - genvalg.

Frederikssund: John Schmidt Andersen (V) - genvalg.

Furesø: Ole Bondo Christensen (S) - genvalg.

Faaborg-Midtfyn: Hans Stavnsager (S) - nyvalg.

Gentofte: Hans Toft (K) - genvalg.

Gladsaxe: Trine Græse (S) - genvalg. Tiltrådt 10. juli 2017.

Glostrup: John Engelhardt (V) - genvalg.

Greve: Pernille Beckman (V) - genvalg.

Gribskov: Anders Gerner Frost (Nytgribskov) - nyvalg.

Guldborgsund: John Brædder (Guldborgsundlisten) - genvalg.

Haderslev: H.P. Geil (V) - genvalg.

Halsnæs: Steffen Jensen (S) - nyvalg.

Hedensted: Kasper Glyngø (S) - nyvalg.

Helsingør: Benedikte Kiær (K) - genvalg.

Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) - genvalg.

Herning: Lars Krarup (V) - genvalg.

Hillerød: Kirsten Jensen (S) - nyvalg.

Hjørring: Arne Boelt (S) - genvalg.

Holbæk: Christina Krzyrosiak Hansen (S) - nyvalg.

Holstebro: Hans Christen Østerby (S) - genvalg.

Horsens: Peter Sørensen (S) - genvalg.

Hvidovre: Helle Moesgaard Adelborg (S) - genvalg.

Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) - genvalg.

Hørsholm: Morten Slotved (K) - genvalg.

Ikast-Brande: Ib Boye Lauritsen (V) - nyvalg.

Ishøj: Ole Bjørstorp (S) - genvalg.

Jammerbugt: Mogens Gade (V) - genvalg.

Kalundborg: Martin Damm (V) - genvalg.

Kerteminde: Kasper Olesen (S) - nyvalg.

Kolding: Jørn Pedersen (V) - genvalg.

København: Frank Jensen (S) - genvalg.

Køge: Marie Stærke (S) - nyvalg.

Langeland: Tonni Hansen (SF) - nyvalg.

Lejre: Carsten Rasmussen (S) - tiltrådt september 2016.

Lemvig: Erik Flyvholm (V) - genvalg.

Lolland: Holger Schou Rasmussen (S) - genvalg.

Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani (K) - genvalg.

Læsø: Karsten Nielsen (DF) - nyvalg.

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) - genvalg.

Middelfart: Johannes Lundsfryd Jensen (S) - tiltrådt 4. september 2017.

Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) - genvalg.

Nordfyn: Morten Andersen (V) - genvalg.

Norddjurs: Jan Petersen (S) - genvalg.

Nyborg: Kenneth Muhs (V) - genvalg.

Næstved: Carsten Rasmussen (S) - genvalg.

Odder: Uffe Jensen (V) - genvalg.

Odense: Peter Rahbæk Juel (S) - tiltrådt 1. januar 2017.

Odsherred: Thomas Adelskov (S) - genvalg.

Randers: Torben Hansen (S) - nyvalg.

Rebild: Leon Sebbelin (R) - genvalg.

Ringkøbing-Skjern: Hans Østergaard (V) - nyvalg.

Ringsted: Henrik Hvidesten (V) - genvalg.

Roskilde: Joy Mogensen (S) - genvalg.

Rudersdal: Jens Ive (V) - genvalg.

Rødovre: Erik Nielsen (S) - genvalg.

Samsø: Marcel Meijer (S) - genvalg.

Silkeborg: Steen Vindum (V) - genvalg.

Skanderborg: Jørgen Gaarde (S) - genvalg.

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) - genvalg.

Solrød: Niels Hörup (V) - genvalg.

Sorø: Gert Jørgensen (K) - genvalg.

Stevns: Anette Mortensen (V) - nyvalg.

Struer: Niels Viggo Lynghøj (S) - nyvalg.

Svendborg: Bo Hansen (S) - nyvalg.

Syddjurs: Ole Bollesen (S) - nyvalg.

Sønderborg: Erik Lauritzen (S) - genvalg.

Thisted: Ulla Vestergaard (S) - nyvalg.

Tønder: Henrik Frandsen (V) - tiltrådt maj 2016.

Tårnby: Allan Andersen (S) - nyvalg.

Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) - genvalg.

Varde: Erik Buhl (V) - genvalg.

Vejen: Egon Fræhr (V) - genvalg.

Vesthimmerland: Per Bach Laursen (V) - nyvalg.

Vejle: Jens Ejner Christensen (V) - tiltrådt 1. marts 2017.

Viborg: Ulrik Wilbek (V) - nyvalg.

Vordingborg: Mikael Smed (S) - nyvalg.

Ærø: Ole Wej Petersen (S) - nyvalg.

Aabenraa: Thomas Andresen (V) - genvalg.

Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) - genvalg.

Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) - genvalg.

/ritzau/

Følg os på Facebook

Så får du nyheder direkte leveret, og kan deltage i debatten på vores artikler.