Hjemmehjælpere, gartnere, p-vagter og andre kommunalt ansatte kommer ofte galt af sted, når de færdes i trafikken.
Det koster mange sygedage, men indtil videre har man ikke vist, hvor mange.
Men som den første kommune har Frederiksberg kommune nu undersøgt, hvor ofte en medarbejder må ringe til chefen og melde sig syg, fordi de er væltet på cyklen eller blevet påkørt af en bilist.
På fem år har de ansatte i kommunen haft 850 sygedage som følge af 69 færdselsrelaterede uheld.
Og tallet er formentlig endnu større, siger trafikplanlægger i Frederiksberg Kommune, Mette Hoé.
"Tallet er ikke dækkende for hele kommunen, da det kun bygger på spørgeskemaer til de ca. 1.000 ansatte, der dagligt færdes i trafikken," siger hun til Newspaq.
Det drejer sig primært om hjemmehjælpere, sygeplejersker, gartnere, p-vagter og entreprenører.
Optællingen af sygedage kommer efter, at Frederiksberg har lanceret sig selv som Danmarks første trafiksikre kommune.
I den forbindelse arrangerer Frederiksberg i dag og i morgen trafiksikkerhedsdage på kommunens brandstation for alle ansatte med deltagelse af bl.a. politi, brandvæsen og Rådet for Større Færdselssikkerhed.
Her kan man bl.a. få et gratis cykeltjek, prøve, hvordan det føles at sidde i en bil, der vælter om på ryggen, eller køre galt i en bil ved forskellige hastigheder.
"Formålet er at gøre de ansatte bevidste om, at vi har fået en politik på området, og så selvfølgelig få nedbragt antallet af sygedage og undgå skader på kommunens biler," siger Mette Hoé.