Netto har gjort det. Lidl gjorde det i sidste uge. Og på mandag er det Menys tur.
Supermarkedskæde efter supermarkedskæde har lagt i slipstrømmen af kundernes frustrationer over de stigende fødevarepriser.
Således vil Dagrofa-kæden Meny sænke priserne på flere end 120 varer.
Det gør kæden ved direkte at angribe discount-konkurrenten Rema 1000 og matche prisen på 427 hverdagsvarer én til én.
- Før matchede vi bredere med discount, og det kunne være forskellige aktører. Nu matcher vi specifikt mod én aktør, og i den operation reducerer vi prisen på mere end 120 varer, siger Kristine Pilgaard, kommerciel direktør i Meny, til Avisen Danmark.
Blandt de nedsatte varer finder man Danbo Ost, økologiske kartofler, ris, mariekiks og økologiske kaffebønner.
Er en regulær priskrig i gang?
Siden 2021 er priserne på både fødevarer og ikke-alkoholiske drikkevarer steget med lige omkring 32 procent.
En stigning som flere dagligvarebutikker nu vender på hovedet og bruger til at lokke kunderne til butikkerne.
Initiativet fra Meny kommer lige i hælene på dagligvarekæden Lidl, der i sidste uge satte prisen ned på over 100 af deres dagligvarer, mens Netto for godt en måned siden sænkede priserne på basisvarer, der har været udsat for de mest markante prisstigninger de seneste år. Det drejer sig blandt andet om oksekød, smør, kaffe og chokolade.