Eleverne fra bådulykken i Præstø fjord har lige åbnet øjnene efter kunstig koma. Nu må lederen af efterskole se en mulig fængselsstraf i øjnene.
Han slipper dog nok med en bøde på 50.000 kroner, vurderer en af landets førende eksperter i søret, lektor Philip Cossen, der til dagligt underviser på søfartsskolen, SIMAC, i Svendborg.
Det skriver bt.dk.
"Det var en groft uforsvarlig handling at sende den båd ud, og min vurdering er derfor, at man vil give en bøde til ejeren af fartøjet, altså skolen, samt en bøde til den ansvarlige for at sende båden i vandet. Ifølge loven kan de ansvarlige, altså skolen, straffes med helt op til to års fængsel," siger Philip Cossen til bt.dk.
Efterskolelederen vil dog formentlig ikke få fængselsstraf, vurderer eksperten. Det er uhørt i Danmark at gå så vidt.
"Min vurdering er derfor, at bøden til skolen bliver på omkring 50.000 kroner, mens den ansvarlige for sejladsen, altså læreren, idømmes en bøde på 10-15.000 kr.," siger Philip Cossen.
Samtidig med bøden, kan skolen få frataget muligheden for at sejle med elever.
"Det vurderer jeg vil være rimeligt i dette tilfælde, da jeg mener, det var en fuldstændig vanvittig beslutning at gå ud i en båd med yderst begrænset stabilitet, fyldt med unge mennesker, i februar måned. Læreren må da have vidst, at hvis eleverne faldt i vandet, så ville de kun overleve i få minutter," slutter han.
Søfartsstyrelsen er i øjeblikket ved at finde ud af, hvad der skete på fjorden. Derefter kan de eventuelt ansvarlige få deres dom. Ledelsen på Lundby Efterskole ønsker ikke at kommentere sagen.
Kilde: bt.dk