Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kan få det svært frem mod næste valg, og det er den konservative regeringspartner og Venstres eget bagland, der skaber problemerne for ham.
Selvom både Løkke og oppositionens leder, Helle Thorning-Schmidt (S), i aftes på TV 2 gjorde det klart, at efterlønnen er fredet, så er der i den blå blok fortsat krav om reformer, og det vil give især statsministeren problemer frem mod valget, vurderer politisk kommentator Rasmus Jönsson.
Blandt Venstres lokalformænd er der et stort ønske om en ændring af efterlønsordningen, viser en rundspørge fra Berlingske Research.
"Det vil blive en grim sag, fordi der internt i blå blok er interesse for, at der sker noget. Særligt de konservative har valgt det her som hovedsatsningsområde i forhold til at komme ud af deres krise. Og også i Venstres eget bagland er der bevægelser omkring, at der skal ske noget på efterlønsområdet, så Lars Løkke vil stå med en ret dårlig sag frem mod næste valg," siger Rasmus Jönsson til Newspaq.
Rasmus Jönsson mener, at Lars Løkke står stærkt i toppen, og derfor vil han kunne fortsætte sin politik, men det vil have betydning, at der er splittelser mellem de to regeringspartier.
"Noget af den styrke, der har været i den blå blok tidligere, har været, at der har været relativ enighed om det politiske projekt, og så har man kunnet koncentrere sig om at slå modstanderne fra den røde blok, men sådan er det altså ikke længere," konstaterer Rasmus Jönsson og fortsætter:
"Det vil slå gnister i blå blok frem mod næste valg i forhold til efterlønnen."
Senest om et år skal vi i stemmeboksen og sætte vores kryds.