Når uge 7 er slut på næste søndag, er vinterferien slut for langt de fleste.
Det er kommunerne som bestemmer, hvornår skoleeleverne sendes på vinterferie, og langt de fleste har fri i hele uge 7.
Men 20 kommuner har valgt, at vinterferien først skal holdes i uge 8 og en enkelt, Bornholms Kommune, sætter skolebørnene på pinebænken helt frem til uge 10.
Uge 8-kommunerne fordeler sig på otte nordjyske kommuner og 12 sjællandske, hvoraf seks er hovedstadskommuner.
De nordjyske kommuner er Vesthimmerland, Rebild, Aalborg, Jammerbugt, Brønderslev, Hjørring, Frederikshavn og Læsø.
De sjællandske er Rødovre, Glostrup, Albertslund, Høje-Taastrup, Ishøj, Vallensbæk, Roskilde, Lejre, Greve, Solrød, Køge og Stevns kommuner.
Tidligere var også de ti fynske kommuner enige om at placerer vinterferien i uge 8, men fra 2015 skiftede de alle på én gang, og er nu alle blandt de 78 kommuner, der holder vinterferie i uge 7.
Vinterferien opstod i 70’erne, hvor danskerne ændrede rejsemønstre, og mange forældre tog deres børn ud af skolen - ofte fordi de ville på skitur til udlandet.
Det fik kommunerne til at give skolebørnene fri - ofte i uge 7 eller 8.