Aviser, ugeblade og magasiner.
Prisen er fast og står som regel trykt på eksemplaret, så der ikke er noget at rafle om.
Det gør ifølge regeringen din morgenavis unødvendig dyr, og derfor ligger den i et nyt udspil op til, at kiosker selv skal kunne bestemme prisen.
Regeringen vil dermed ophæve den lille undtagelse i konkurrenceloven, der gør det muligt for aviser som Jyllands-Posten, Ekstra Bladet og Berlingske selv at bestemme prisen på deres produkter.
Men din billige morgenavis møder modstand fra Danske dagblades forening, hvor direktør Ebbe Dal frygter for de små kiosker på landet.
"Det vil betyde, at der kommet et voldsom fald af salgssteder i Danmark. Det vil hovedsagligt være mindre steder, som ligger uden for de store byer," siger Ebbe Dal til Newspaq.
Priserne vil formentlig falde de store steder i landet, men de små steder mister deres avance, og må derfor stoppe salget, mener direktøren.
Der er nu nedsat et udvalg i kulturministeriet, som blandt andet vil se på muligheden for at sætte prisen på din morgenavis, ugeblade og magasiner fri.
Kilde: epn.dk