Danmark skal trække sig fra alle forberedende møder til FN-konferencen mod global racisme, Durban II.
Det kræver Dansk Folkeparti nu, efter at både USA og Israel har valgt at boykotte konferencen, der er blevet kritiseret for at tænde op under antisemitismen.
"Præsident Obama har vist vejen ved i dag modigt at have besluttet at USA følger Canadas og Israels eksempel og trækker sig fra Durban II - og alle kommende forberedende møder om konferencen," siger Dansk Folkepartis udenrigsordfører, Søren Espersen.
Konferencen blev første gang afholdt i den sydafrikanske by Durban i begyndelsen af september 2001 og udviklede sig til verbalt slagsmål, hvor flere muslimske lande gik sammen om at fordømme zionisme som racisme.
Skandalerne fik dog aldrig megen opmærksomhed i offentligheden, da USA samtidig blev ramt af terrorangrebet 11. september.
Søren Espersen forventer, at den danske regering også melder fra til konferencen i april i år.
"Jeg har i mine kontakter med regeringen haft den klare opfattelse, at regeringen var parate til at blive væk fra konferencen, hvis det lå i kortene, at den skulle bruges til at sætte ind med et frontalangreb mod ytringsfriheden. Nu, efter præsident Obamas beslutning forventer jeg så, at denne klare melding kommer og at Danmark naturligvis i lighed med USA bliver væk fra konferencen," siger Søren Espersen.